Na kogo głosowałbyś w wyborach do Sejmu? 35 proc. na PiS, 27 proc. na PO

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to 35 proc. osób oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość, 27 proc. na Platformę Obywatelską, 12 proc. na Kukiz ’15, a 5 proc. na Nowoczesną – wynika z najnowszego sondażu Ipsos Observer wykonanego na zlecenie „Wiadomości” TVP.

Dwa punkty różnicy między PiS a PO. Sejm bez Nowoczesnej

PiS z poparciem 31 proc. i PO z wynikiem 29 proc. prowadzą w sondażu pracowni Kantar Public, przeprowadzonym na zlecenie „Wiadomości” i TVP Info na...

zobacz więcej

Badani byli pytani m.in. o to, czy wzięliby udział w wyborach do Sejmu w najbliższą niedzielę. „Zdecydowanie tak” i „raczej tak” odpowiedziało 79 proc. (odpowiednio – 55 oraz 24 proc.).

„Zdecydowanie nie” i „raczej tak” powiedziało 19 proc. pytanych (odpowiednio – 8 i 11 proc.). Tylko 2 proc. stwierdziło, że „nie wie”, albo że „trudno powiedzieć”.

Respondentów zapytano również, na kandydata jakiej partii lub komitetu wyborczego oddaliby głos. Najwięcej, bo 35 proc. badanych, odpowiedziało, że na PiS. Na PO – 27 proc., na Kukiz ’15 – 12 proc., na Nowoczesną – 5 proc.

Na kolejnych miejscach, uzyskując poniżej 5 proc. poparcia, uplasowały się: PSL (4 proc.), Wolność (4 proc.), SLD (3 proc.) i Partia Razem (2 proc.). Zatem zgodnie z deklaracjami ankietowanych, te ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego i nie weszłyby do Sejmu. 8 proc. badanych stwierdziło, że „trudno powiedzieć”, na kogo by zagłosowali.

Sondaż przeprowadzono 5-7 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 dorosłych osób.

źródło:
Zobacz więcej