RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przeprowadzka „Damy z gronostajem”. Ostatni dzień na Wawelu

Najcenniejszy obraz w polskich zbiorach jeszcze tylko w niedzielę będzie można zobaczyć w otoczeniu wawelskich komnat. W związku z wykupieniem przez Skarb Państwa Kolekcji Książąt Czartoryskich i przekazaniem jej pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, wchodzący w skład kolekcji obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci opuści zamek.

„Dama z gronostajem” skarbem państwa. Kolekcja Czartoryskich zmieniła właściciela

Jest umowa w sprawie zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym arcydzieła „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. –...

zobacz więcej

Przez ostatnie pięć lat dzieło, eksponowane na Wawelu, zobaczyło 750 tysięcy osób – mówi Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku.

– „Dama” będzie prezentowana od 19 maja w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez pierwszy miesiąc będzie można zobaczyć obraz za darmo. W międzyczasie dzieło przejdzie badania konserwatorskie – powiedział Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

W związku z remontem Pałacu Czartoryskich całą Kolekcję Książąt Czartoryskich wykupioną przez Skarb Państwa, będzie można oglądać najprawdopodobniej za dwa lata. „Dama z gronostajem” trafiła na Wawel w 2012 roku. Wcześniej, od 2009 roku, obraz był pokazywany poza Krakowem.

źródło:
Zobacz więcej