RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

E-papierosy jednak szkodliwe! Zaskakujące wyniki badań

E-papieros (fot. Dan Kitwood/Getty Images)
E-papieros (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Grupa szwedzkich naukowców przedstawiła badania ukazujące skutki palenia e-papierosów. Odkryto, że nawet niewielka liczba wdechów pary z elektronicznego papierosa może przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Przekonał się, że palenie szkodzi. E-papieros wystrzelił mu w twarz

– Urządzenie nagle wystrzeliło mu gorącą substancją w oko – powiedziała „Gazecie Pomorskiej” pani Sylwia, żona pokrzywdzonego mężczyzny. Ten...

zobacz więcej

Kardiolog Magnus Lundbäck wraz z grupą naukowców Instytutu Karolinska w Sztokholmie oraz uniwersytetu w Umeå badali reakcję grupy zdrowych osób palących papierosy elektroniczne. Zauważyli, że zaledwie po 10 wdechach z tych papierosów pojawiają się symptomy uszkodzeń naczyniowych, takich jak w przypadku palenia normalnego papierosa.

Naukowcy postanowili dodatkowo sprawdzić elastyczność naczyń krwionośnych. W tym celu u badanych osób zwiększono dawkę do 30 wdechów pary z elektronicznego papierosa. Naczynia krwionośne badanych osób stały się mniej elastyczne, a zwiększona sztywność naczyń krwionośnych oznacza zwiększenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Miał dwa lata i palił jak smok, potem wpadł w kolejny nałóg. Wyszedł na prostą

O chłopcu głośno było siedem lat temu. Ardi mieszka w małej wiosce na Sumatrze. Swojego pierwszego papierosa dostał od ojca, gdy miał zaledwie 18...

zobacz więcej

– Wydaje się, że to nikotyna powoduje, iż naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne – powiedział dr Magnus Lundbäck dla szwedzkiej telewizji publicznej.

– Wyniki badań są niepokojące, biorąc pod uwagę, że palacz takich papierosów wdycha parę od 250 do 300 razy dziennie – dodaje Lundbäck. Badanie opublikowano w fachowym periodyku Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Miażdżycą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej