RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kościoły w USA będą mogły angażować się w politykę. Jest podpis Trumpa

Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze, które zezwoli Kościołom i związkom wyznaniowym na angażowanie się w politykę i otwarte popieranie kandydatów w wyborach. Wcześniej zabraniała tego tzw. poprawka Johnsona. Trump ogłosił decyzję o zawieszeniu poprawki podczas Narodowego Śniadania Modlitewnego.

Trump o 100 dniach prezydentury: media pomniejszają osiągnięcia

Donald Trump broni osiągnięć pierwszych 100 dni swojej prezydentury. Podczas wiecu w Pensylwanii amerykański przywódca chwalił się nowymi miejscami...

zobacz więcej

Odbywa się ono od 1953 r. w pierwszy czwartek maja. W trakcie uroczystości, jaka miała miejsce w Ogrodzie Różanym Białego Domu, Trump zaznaczył, że jego decyzja ma na celu ochronę wolności słowa.

Przyjęta w 1954 r. poprawka Johnsona zabrania instytucjom religijnym, charytatywnym oraz akademickim, które korzystają ze zwolnień podatkowych, otwartego angażowania się w politykę i popierania kandydatów w wyborach, pod groźbą cofnięcia ulg i zwolnień. Została przyjęta z inicjatywy senatora Lyndona B. Johnsona (prezydenta USA w latach 1963-69).

Zniesienia poprawki, a przynajmniej częściowego ograniczenia wynikających z niej przepisów podatkowych, domagała się wspólnota ewangelicka, a ściślej – protestanci ewangelikalni, którzy poparli kandydaturę Donalda Trumpa podczas kampanii prezydenckiej i którym Trump obiecał jej zawieszenie. Za unieważnieniem poprawki opowiadał się też Kościół rzymskokatolicki oraz główne ośrodki rabinackie w USA - pisze agencja Reutera.

W swym wystąpieniu podczas Narodowego Śniadania Modlitewnego Trump powiedział, że „rząd federalny zbyt długo używał poprawki jako oręża przeciwko ludziom wiary, zastraszając, a często nawet karząc Amerykanów za ich przekonania religijne”.

„Wolność słowa nie kończy się na progu świątyń”

Prezydent dodał, iż w trakcie swojej kampanii przywódcy kościołów uskarżali się, że nie mogą wyrażać swoich opinii politycznych i społecznych właśnie z powodu poprawki Johnsona.

Trump pozytywnie o Chinach. „Współpracują w sprawie Korei Płn.”

Chiny współpracują ze Stanami Zjednoczonymi nad rozwiązaniem kryzysu wokół Korei Północnej – napisał w niedzielę na Twitterze prezydent USA Donald...

zobacz więcej

Trump obiecał wtedy jej zniesienie, ponieważ, jak ocenił w jednej z ówczesnych wypowiedzi, „jest ona niesprawiedliwa, używa szantażu finansowego oraz jest niezgodna z pierwszą poprawką do konstytucji, która chroni prawo do wolności wyznania i słowa przed ingerencją ze strony rządu”.

Podczas czwartkowej uroczystości prezydent podkreślił, że „wolność słowa nie kończy się na progu świątyń. Przychodzi nam więc oddać kościołom głos, który został im zabrany”. Rozporządzenie Trumpa zleca urzędom podatkowym, aby nie stosowały przepisów wynikających z poprawki Johnsona wobec związków wyznaniowych i nie karały ich za zaangażowanie społeczne bądź polityczne. Nakazuje również ministerstwu sprawiedliwości, aby opracowało nowe zasady, które zapewnią skuteczną ochronę wolności sumienia wszystkich Amerykanów.

Pierwszy sukces legislacyjny Trumpa


Prezydent Donald Trump i Republikanie w Kongresie odnieśli w czwartek pierwszy znaczący sukces legislacyjny. Minimalną przewagą głosów udało im się uchwalić ustawę anulującą podstawowe zapisy reformy ubezpieczeń zdrowotnych Baracka Obamy zwanej Obamacare.

Anulowanie Obamacare i zastąpienie jej bardziej rynkowym systemem było główną obietnicą wyborczą Republikanów i prezydenta Trumpa. – To jest realny plan, wspaniały plan. Realizujemy obietnicę anulowania i zastąpienia Obamacare – mówił Donald Trump argumentując, że system Obamacare okazał się nieskuteczny i zbyt kosztowny dla Amerykanów.

Podczas głosowania w Izbie Reprezentantów wszyscy Demokraci sprzeciwili się ustawie argumentując, ze pozbawi ona ubezpieczenia milionów Amerykanów i zwiększy koszty dla ludzi biednych, starszych i chorych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej