„Bardzo mi się podoba odwaga prezydenta”

– To znaczy, że czuje potrzebę nowego spojrzenia na nasze podstawowe wartości, prawo. To, czego mamy oczekiwać od siebie nawzajem, jak się mamy prowadzić w XXI wieku – mówił w programie „Gość Wiadomości” marszałek senior Kornel Morawiecki pytany o zapowiedziane przez prezydenta referendum ws. zmian konstytucji.

Morawiecki stwierdził, że „bardzo podoba mu się odwaga prezydenta oraz jego śmiałość”. – Taka konstytucja jest potrzebna i cieszę się, że pan prezydent to zauważył – stwierdził. Jego zdaniem należy wznieść się ponad podziały i dyskutować na ten temat. – Uważam, że do takiej obywatelskiej debaty jest zawsze odpowiedni czas. Niezależnie od tego jak jesteśmy politycznie podzieleni. Myślę, że taka debata pomogłaby nas złączyć, pojednać, zrozumieć. To jest bardzo śmiałe i ważne posunięcie pana prezydenta – stwierdził.

Prezydent Duda o zmianie konstytucji: społeczeństwo powinno się w tej sprawie móc wypowiedzieć

Konstytucji bronią ci, którzy ją stworzyli, z drugiej ci, którym gwarantuje ona pewne status quo, pewną pozycję społeczną. Więc z jednej strony...

zobacz więcej

Pytany o fakt, że gdy Donald Tusk był premierem, chciał zmieniać konstytucję, a dziś PO uważa, że nie trzeba tego robić, odpowiedział, że to jest nienormalne. – Bardzo nienormalne, że w zależności od tego kto, co mówi, to jego przeciwnik to neguje. To jest jednakże próba całkowitej, totalnej opozycji, to jest błąd, tak nie wolno robić – powiedział.

Dodał, że potrzebne jest „coś większego, coś poważniejszego, co można przyjąć i pokochać i według czego organizować swoje życie polityczne i zbiorowe”.

W środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku referendum. Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami.


Obejrzyj cały program: „Gość Wiadomości”

źródło:
Zobacz więcej