Reforma KRS zagrożeniem dla niezawisłości? „TK dokona oceny konstytucyjności tej ustawy”

– Jeśli chodzi o wniosek w sprawie legalności wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, taki wniosek wpłynął do TK. Trybunał, jako konstytucyjny podmiot, będzie dokonywał oceny zasadności tego wniosku. Jaki jest cel tego apelu? Cel jest taki, żeby Trybunał w określony sposób orzekł w tej sprawie – stwierdziła w trakcie programu „Gość poranka” w TVP Info prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Magierowski: prezydent ma wątpliwości ws. projektu zmian w KRS

Prezydent Andrzej Duda ma wątpliwości ws. projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, dotyczą one głównie wygaszenia mandatów członków KRS –...

zobacz więcej

Podawanie przez polskie władze w wątpliwość legalności wyboru prezes Sądu Najwyższego oraz proponowana reforma KRS jawią się jako zagrożenie dla niezależności Sądu Najwyższego i sądownictwa jako całości w Polsce – ocenili prezesi unijnych sądów najwyższych.

– Jeśli chodzi o reformę KRS, to mam pytanie, czy ten podmiot chce już wpłynąć na kształt KRS? Przecież mamy dwuizbowy parlament, prezydenta, który może zgłosić swoje zastrzeżenie i mamy Trybunał Konstytucyjny, który dokona oceny konstytucyjności tej ustawy. Czy wszystkie osoby, które podpisały się po tym apelem, tak świetnie znają polską konstytucję i sytuację w Polsce? Wątpię w to – dodała prezes TK.


W przekazanym we wtorek stanowisku Sieci Prezesów Sądów Najwyższych państw UE organizacja wyraziła „zaniepokojenie w związku z doniesieniami o ingerencjach polskich władz w sądownictwo”. Prezesi są zdania, że działania rządzących nie tylko podważają praworządność, ale też zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

Zauważyli przy tym, że współpraca w obszarze sprawiedliwości w ramach UE jest w dużej mierze oparta o wzajemne zaufanie w sprawowanie sprawiedliwości.

W osobnym komunikacie Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) przypomniała, że przy kilku okazjach apelowała do naszych władz o szanowanie niezawisłości sądownictwa i podejmowanie reform dotyczących wymiaru sprawiedliwości dopiero po konsultacji z Krajową Rada Sądownictwa i samymi sędziami.

źródło:
Zobacz więcej