Miłość nie zna granic? Tłumaczka FBI poślubiła terrorystę z ISIS

Kobieta ostrzegła groźnego terrorystę przed służbami (fot. arch.PAP/ EPA/DI MATTI/fb/Fatih Keleş)

Miała go inwigilować, a została jego żoną. Daniela Greene wyjechała do Syrii, gdzie poślubiła dżihadystę, byłego niemieckiego rapera.

„Dużo łatwiej zradykalizować się osobie wierzącej niż ateiście”

– Jest kilka centrów w Polsce, które są pilnie obserwowane przez ABW. Ale w Polsce, żeby się zradykalizować trzeba się zdecydowanie bardziej...

zobacz więcej

W FBI była tłumaczką, która została przydzielona do sprawy byłego rapera, Denisa Cusperta. Zamiast monitorować jego korespondencję wyjechała do Syrii i poślubiła obecną gwiazdę ISIS.

Daniela Greene nie tylko skłamała FBI dokąd jedzie, gdy uciekała ze Stanów Zjednoczonych, ale zgodnie z aktami sądowymi, na które powołuje się CNN – miała także ostrzec swojego nowego małżonka przed Biurem. Historia miłosna potrwała zaledwie kilka tygodni i zakończyła się ucieczką Amerykanki z objętej wojną Syrii.

Jednak to nie uczucie które przekracza granice, także rozsądku, jest w tej historii zaskakujące, a wyjątkowo niski wyrok. Kobieta odsiedziała zaledwie dwa lata. W tym samym czasie, gdy osoby skazane za przestępstwa choć w niewielkim stopniu związane z terroryzmem otrzymują po nawet 13 lat – informuje CNN.

– To żenująca sytuacja dla FBI – przyznaje John Kirby były urzędnik Departamentu Stanu, podkreślając jednocześnie, że przyjazd Green do Syrii musiał wymagać aprobaty czołowych przywódców ISIS. – Aby mogła wjechać, kobieta, Amerykanka, pracownik FBI i zamieszkać z jednym z liderów ISIS, to musiało być jakoś skoordynowane. Normalnemu człowiekowi z zewnątrz, który próbuje dotrzeć do regionu opanowanego przez dżihadystą, grozi to utratą głowy.

Proces ws. pomocy ISIS. W Polsce mogła działać komórka terrorystyczna

Sprawę czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), bada Sąd Okręgowy w Białymstoku. W czwartek zeznawał oficer...

zobacz więcej

Od rapera do dżihadysty

Denis Cuspert, niemiecki raper znany jako Deso Dogg, a w Syrii jako Abu Talha al-Almani, zajmował się rekrutacją w sieci. To sprawiło, że znalazł się na radarze służb wywiadowczych na dwóch kontynentach. W swoich piosenkach wychwalał Osamę bin Ladena, groził Barackowi Obamie, pojawił się także w kilku filmach propagandowych. W jednym z materiałów trzymał, dopiero co odciętą, ludzką głowę.

Cuspert trenował różne sztuki walki, miał szczupłą, umięśnioną sylwetkę i bogatą kartotekę. Nigdy nie osiągnął statusu gwiazdy w świecie muzyki, ale miał na koncie niemały sukces: w 2006 roku wystąpił przed słynnym amerykańskim raperem DMX.

Według licznych relacji prasowych zmiana rapera w islamistycznego bojownika nastąpiła po tym, jak omal nie zginął w wypadku samochodowym. Od 2010 roku zamiast o życiu ludzi ulicy zaczął śpiewać religijne, muzułmańskie pieśni. To tam wyrażał swoje uwielbienie dla bin Ladena.

Cuspert zdobył sławę jako ekstremista w 2011 roku, gdy zamieścił na Facebooku fałszywy filmik, który miał przedstawiać żołnierzy USA, gwałcących muzułmankę. To ten właśnie film, według „The New York Times” miał zmotywować napastnika, który dokonał zamachu na lotnisku we Frankfurcie, zabijając dwóch amerykańskich lotników i raniąc dwóch innych. W 2012 r. Cuspert uciekł z Niemiec, podobno przebywał wówczas w Egipcie i Libii. W następnym roku przybył do Syrii, gdzie przedstawiany był jako „gwiazda ISIS”.

Bojownik ISIS w Polsce? Uchodźca z Czeczenii zatrzymany

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Czeczena Kyuri A., który przebywał w Polsce na statusie uchodźcy. Z ustaleń służb specjalnych...

zobacz więcej

Dobra studentka, sumienna pracownica

W przeszłości nic nie zapowiadało, że Greene zostanie pewnego dnia oblubienicą międzynarodowego przestępcy. Urodziła się w Czechosłowacji, przez pewien czas wychowywała się w Niemczech. W młodym wieku wyszła za amerykańskiego żołnierza i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Studiowała na uniwersytecie w Cameron, w stanie Oklahoma, później na Clemson University, gdzie zdobyła tytuł magistra historii. – Widać było, że jest bardzo sumienna – twierdzi profesor Alan Grubb, promotor Greene z Clemson. – Była jedną z naszych najlepszych studentek – dodaje.

Biegle mówiąca po niemiecku Greene zaczęła współpracę z FBI w 2011 roku, otrzymała też certyfikat uprawniający ją do pracy z dokumentami ściśle tajnymi. W styczniu 2014 r. została zatrudniona w biurze FBI w Detroit. To tam została włączona do sprawy Cusperta.

Nieustraszone – kobiety, które walczą z Państwem Islamskim

Nie tylko mężczyźni, ale i tysiące kobiet na Bliskim Wschodzie chwyciło za broń i walczy przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego. Jedną...

zobacz więcej

Ucieczka z FBI, ucieczka od męża

Greene zidentyfikowała kilka kont i numerów telefonów używanych przez terrorystę. Wśród nich były dwa konta Skype.

To właśnie w kwietniu 2014 r., Podczas prac nad śledztwem Greene, Cuspert pojawił się w filmie, deklarującym jego lojalność wobec ISIS i jego lidera, Abu Bakra Al-Baghdadiego.

11 czerwca 2014 r. Greene wypełniła formularz Report of Foreign Travel swego rodzaju dokument, który pracownicy FBI z dostępem do zastrzeżonych akt muszą wypełniać, gdy wyjeżdżają za granicę. To tam napisała, że wyjazd ma charakter „osobisty”, a celem jej wizyty jest „chęć spotkania się z rodziną”. Green miała wyjechać do Monachium.

Zamiast tego kupiła bilet w jedną stronę do Stambułu. Z hotelu Erguvan, gdzie się zameldowała, udała się do miasta Gaziantep, około 20 mil od granicy z Syrią.

Po przekroczeniu granicy spotkała się Cuspertem i wyszła za niego za mąż. Wkrótce potem wysłała e-mail do niezidentyfikowanej w aktach osoby w Stanach Zjednoczonych, w którym sugerowała, ze popełniła błąd. W tym czasie jej drugi mąż aktywnie udzielał się w walkach prowadzonych przez Państwo Islamskie, co udowadnia film z lipca 2014 roku pokazujący Cusperta na polu w okolicach Homs, pokrytym ciałami.

Z akt sprawy nie wynika jasno, kiedy urzędnicy dowiedzieli się o działaniach Greene, ale 1 sierpnia 2014 r., pięć tygodni po tym, jak wyjechała do Syrii, władze federalne potajemnie wydały nakaz aresztowania.

Polski dżihadysta zmarł w Aleppo. Poszukiwał go Interpol?

Polski bojownik Państwa Islamskiego zginął w północnej Syrii – informuje grupa SITE. Mężczyzna podobny jest do poszukiwanego przez Interpol Polaka.

zobacz więcej

Zaskakująco niski wyrok

W kilka tygodni po ślubie, Greene uciekła z powrotem do Stanów Zjednoczonych, gdzie została natychmiast aresztowana i zgodziła się współpracować z władzami.

Przyznała się do winy, m.in. tworzenia fałszywych raportów, dotyczących międzynarodowego terroryzmu. Została skazana na dwa lata w więzieniu federalnym, choć prokuratorzy – według dokumentów sądowych, na które powołuje się CNN, złożonych w sądzie okręgowym w Waszyngtonie – zachowanie Greene określili jako „skandaliczne” i „zasługujące na surową karę”.

Została zwolniona z więzienia w zeszłym roku. Odsiedziała mniej niż zazwyczaj odsiadują skazani za przestępstwa związane z terroryzmem, jak nawet nieudane próby wyjazdu do Syrii i przyłączenia się do ISIS. Urzędnik departamentu sprawiedliwości stwierdził jednak, że wyrok Greene był zgodny z podobnymi sprawami, ale odmówił przytoczenia przykładów.

Greene, która obecnie pracuje jako hostessa hotelu, powiedziała w krótkim wywiadzie dla CNN, że nie chce omawiać szczegółów sprawy.

– Jeśli porozmawiam z tobą moja rodzina będzie w niebezpieczeństwie – powiedział Greene, odmawiając dalszego komentarza.

źródło:
Zobacz więcej