Korea Płd. ma już system THAAD. Jego elementy umieszczono na... polu golfowym

System rozmieszczono w Korei Południowej (fot. PAP//EPA/YONHAP)

Amerykański system obrony przeciwrakietowej rozmieszczony w Korei Południowej już działa. Anonimowy urzędnik Departamentu Obrony w Waszyngtonie poinformował, że „system osiągnął wstępną gotowość przechwytującą”. Teraz zostanie uzupełniony o dodatkowe oprzyrządowanie i części składowe.

Szybka reakcja USA. Elementy systemu THAAD już w Korei Południowej

Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych...

zobacz więcej

Waszyngton i Seul uzgodniły rozmieszczenie na terytorium południowokoreańskim elementów systemu THAAD w lipcu 2016 roku, ma to być odpowiedź na kolejne północnokoreańskie testy rakiet balistycznych.

Protest Chin

Przeciwko rozmieszczeniu systemu protestują Chiny, które obawiają się osłabienia ich własnej zdolności operacyjnych rakiet. Twierdzą, że system narusza równowagę bezpieczeństwa w regionie.

Elementy THAAD zostały zainstalowane na dawnym polu golfowym w południowym regionie Seongju. Jego zadaniem jest przechwytywanie i niszczenie rakiet krótkiego i średniego zasięgu w ostatniej fazie ich lotu.

W ostatnim czasie Korea Północna dokonała kolejnej, nieudanej próby rakiety balistycznej oraz przeprowadziła największe w swojej historii ćwiczenia wojskowe. Zagroziła też zatopieniem amerykańskiego lotniskowca i okrętu podwodnego. Służby wywiadowcze ostrzegają także, że Pjonjang szykuje się do kolejnego, szóstego testu nuklearnego.

Administracja amerykańska, po objęciu urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa oświadczyła, że odrzuca stosowaną przez poprzedników zasadę „strategicznej cierpliwości” wobec Korei Północnej, a prezydent w kilku już wypowiedziach nie wykluczył opcji militarnej.

źródło:
Zobacz więcej