RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraiński deputowany chciał wydzierżawić Krym Rosji. Właśnie stracił obywatelstwo

Petro Poroszenko odebrał obywatelstwo deputowanemu (fot. PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO)
Petro Poroszenko odebrał obywatelstwo deputowanemu (fot. PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pozbawił obywatelstwa deputowanego Andrija Artemenkę. Ten wystąpił z propozycją wydzierżawienia Półwyspu Krymskiego Federacji Rosyjskiej celem rozwiązania konfliktu między dwoma krajami – podała w niedzielę agencja EFE.

Trump oczekuje, że Rosja zwróci Krym Ukrainie. Moskwa wyklucza taką możliwość

Rzecznik Białego Domu poinformował, że Donald Trump oczekuje od Rosji, by oddała Ukraińcom Krym. – Prezydent Trump wyraził się jasno. Oczekuje, że...

zobacz więcej

„Doprowadziliśmy do tego. Prezydent Ukrainy podpisał dekret pozbawiający obywatelstwa (Andrija Artemenkę) za to, że w 2005 roku z całą determinacją przyjął obywatelstwo Kanady. Zdrajcy, którzy szydzą z konstytucji, nie mogą być na służbie państwa” - napisał przywódca populistycznej Partii Radykalnej Ołeh Laszko na swym Facebooku.

Co z obywatelstwem?

Ukraińskie prawo przewiduje, że obywatele, którzy chcą dobrowolnie i celowo uzyskać obywatelstwo innego kraju, mogą być pozbawieni obywatelstwa Ukrainy.

Artemenko wystąpił w lutym tego roku z propozycją, aby na okres od 30 do 50 lat wydzierżawić Krym Federacji Rosyjskiej. Został za to wykluczony z Partii Radykalnej.

– Po upływie tego czasu przeprowadzono by na Krymie referendum pod nadzorem instytucji międzynarodowych w celu ostatecznego zadecydowania o losach półwyspu - proponował swego czasu deputowany.

Wysłana propozycja

Jak się wydaje, Artemenko wysłał swą propozycję do byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Michaela Flynna, na tydzień przed tym jak Flynn został pozbawiony stanowiska za kontakty z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie podczas kampanii wyborczej obecnego prezydenta Donalda Trumpa.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapytany o tę sprawę zapewnił, że porozumienie z USA w sprawie statusu Krymu w zamian za zniesienie sankcji wobec Rosji jest niemożliwe.

– Nie ma o czym mówić – oświadczył zdecydowanie Pieskow, podkreślając jednocześnie, że Moskwa jest absolutnie przeciwna przeprowadzeniu nowych konsultacji na Krymie i uważa, iż rosyjska suwerenność nad tym terytorium jest poza wszelką dyskusją.

Rosja dokonała aneksji Krymu w marcu 2014 roku, po miesiącach burzliwych wydarzeń na Ukrainie, które doprowadziły do zmiany władzy w Kijowie, po interwencji Rosji na Półwyspie Krymskim i zainspirowanym przez Moskwę referendum, które społeczność międzynarodowa uznała za nielegalne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej