RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Traktory, kosmetyki i...? Prezydent jedzie do Afryki po wsparcie dla polskich inwestycji

Ursus podpisał w Afryce kilka kontraktów, ostatni w Zambii (fot. facebook.com/URSUS)
Ursus podpisał w Afryce kilka kontraktów, ostatni w Zambii (fot. facebook.com/URSUS)

Czarny Kontynent nie przestaje być uważany za atrakcyjne miejsce inwestycji. Korzysta z tego polski biznes, czego dowodem są choćby kontrakty firmy Ursus. Obecność na afrykańskim rynku wiąże się jednak również z ryzykiem. Przedsiębiorcom pomóc ma wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Etiopii i Angoli.

Traktory z Ursusa pojadą do Etiopii

Trzy tysiące ciągników sprzeda Etiopii warszawski Ursus. Wartość kontraktu, który ma być zrealizowany w ciągu dwóch lat, opiewa na 90 milionów...

zobacz więcej

Operatywność na Czarnym Lądzie wykazuje m.in. Ursus. W marcu spółka z Lublina podpisała rekordowy kontrakt. Tym razem w Zambii. Stumilionowa umowa zakłada dostawę pięciu tysięcy maszyn rolniczych, uruchomienie montowni i centrów serwisowych.

Ursus sprzedaje też maszyny w Etiopii i Tanzanii. Jak brzmi recepta na sukces? – Musimy dostarczać wyroby, które spełniają zarówno oczekiwania rynku afrykańskiego, jak i obowiązujące tam normy – tłumaczy Marek Włodarczyk, dyrektor handlowy Ursus S.A.

Polska kawą, herbata i kosmetyki

Na afrykańskich stołach można zobaczyć polskie produkty spożywcze. Mieszkańcy Czarnego Lądu popijają polską kawą czy herbatę. Kobiety malują się kosmetykami znanej marki znad Wisły. W ubiegłym roku wymiana handlowa między Polską a krajami Afryki wyniosła ponad 4 miliardy dolarów. Tylko w ostatnich latach polski eksport na ten kontynent wzrósł o 25 procent.

Produkuje rowery w Afryce. Teraz zbiera na interaktywne biblioteki w Ghanie

Igor Pielas, założyciel Asante Bamboo Bike, która produkuje rowery z bambusa, i które częściowo produkowane są właśnie w Ghanie, rusza właśnie z...

zobacz więcej

Ale chociaż ożywienie jest wyraźnie widoczne, to ekonomiści przekonują, że wymiana mogłaby się zwiększyć. Zwłaszcza w Afryce Zachodniej i Wschodniej Jak wynika z badań OECD, to właśnie te regiony rozwijają się najlepiej.

Afryka to jednak również pewne ryzyko. – Niestabilna polityka i częsta zmiana władzy, a z tym wiąże się brak dobrych ratingów i dewaluacja – tłumaczy dr Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– W takiej sytuacji realizacja kontraktu bez odpowiednich zabezpieczeń, bez odpowiedniej gwarancji naprawdę wiąże się z potężnym ryzykiem. Afryka to jest to miejsce, gdzie ekonomiczna dyplomacja jest szczególnie istotna. I cały system gwarancji, które zmniejszają ryzyko działalności na tym kontynencie – mówi ekonomista Marek Zuber.

Wizyta prezydenta

Za tydzień Andrzej Duda złoży wizytę w Etiopii. Efektem podróży może być otwarcie tego rynku na polskich inwestorów i bezpieczeństwo dla inwestycji. Kolejnym krajem, który prezydent odwiedzi w najbliższym czasie, będzie Angola.

Polskich przedsiębiorców od kilku lat wspiera rządowy program GO Africa. W Kenii otwarto pierwsze w Afryce biuro handlowe, którego zadaniem jest wspieranie polskiego eksportu i inwestycji. Kolejne mają zostać otwarte w najbliższym czasie w Afryce Zachodniej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej