Wikipedia zablokowana. Turcja walczy z „terroryzmem”

Opozycja oskarża prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o dyktatorskie zapędy (fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE)

Niemal cztery tysiące urzędników ministerstw sprawiedliwości i wojskowych, w tym ponad stu pilotów, straciło pracę w Turcji. To kolejna czystka przeprowadzona na rozkaz prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana po ubiegłorocznym nieudanym puczu. Nakazano również zablokowanie Wikipedii.

Turcja przedłuża stan wyjątkowy. „Służy ochronie demokracji”

Stan wyjątkowy w Turcji został przedłużony o trzy miesiące. Decyzję zatwierdził w poniedziałek wieczorem turecki rząd pod przewodnictwem prezydenta...

zobacz więcej

W ubiegłą środę Ankara zawiesiła ponad 9 tysięcy policjantów oraz nakazała aresztowanie tysiąca. Funkcjonariusze mają mieć rzekomo powiązania z ukrywającym się w USA klerykiem Fethullahem Gulenem, którego Erdogan oskarża o przeprowadzenie puczu.

Media rządowe twierdzą, że mundurowi mają mieć związki z „organizacjami i strukturami terrorystycznymi stanowiącymi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Wikipedia na cenzurowanym

W sobotę tureckie władze zablokowały turecką wersję internetowej encyklopedii Wikipedii. Urząd ds. Technologii Komunikacyjnych wyjaśnił, że podjęto „środki administracyjne”, ale nie podał szczegółów. Niezależne media wskazują, że wcześniej administratorów serwisu poproszono o usunięcie stron podejrzanych o „wspieranie terroryzmu”.

Także w sobotę zakazano emisji w telewizji programów randkowych. Już w marcu wiceminister Numan Kurtulmus przekonywał, że programy takie nie przystają do tureckich tradycji i zwyczajów.

– Pojawiają się dziwne programy, które niszczą instytucję rodziny, obdzierając ją z godności i świętości – przekonywał Kurtulmus.

Opozycja oskarża Erdogana, że kieruje Turcję w stronę autorytaryzmu. Wskazują, że sytuacja pogarsza się po referendum z 16 kwietnia, które dodatkowo wzmocniło władzę prezydenta.

źródło:
Zobacz więcej