Zbezczeszczono polską nekropolię w Wilnie. Władze miasta usunęły zniszczenia

Przy Mauzoleum Matki i Serca Syna pojawiły się napisy w języku litewskim, wykonane zieloną farbą (fot. Marian Paluszkiewicz / kurierwilenski.lt)

Ambasada RP w Wilnie składa podziękowania władzom Wilna i miejskiej ekipie sprzątającej, która usunęła zniszczenia na cmentarzu na Rossie – napisano w komunikacie na mediach społecznościowych ambasady. W sobotę rano chuligani zamalowali ogrodzenie cmentarza.

Kolejny raz zdewastowano pomnik w Hucie Pieniackiej

Na Ukrainie ponownie zniszczono wysadzony w styczniu i odnowiony pod koniec lutego pomnik Polaków pomordowanych w 1944 r. w Hucie Pieniackiej w...

zobacz więcej

Na ogrodzeniu cmentarza na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna pojawiły się napisy w języku litewskim, wykonane zieloną farbą. „Najważniejsza jest świadomość, że jesteśmy inni” i „Gdy cię boli, czujesz, że żyjesz” – głosiły napisy. Policję zaalarmowała wilnianka, mieszkająca nieopodal cmentarza.

Święte miejsce Polaków

„Ambasada RP w Wilnie składa podziękowania władzom Wilna i miejskiej ekipie sprzątającej, która usunęła zniszczenia na cmentarzu na Rossie, a także radnemu Jarosławowi Kamińskiemu, który szybko i sprawnie zorganizował akcję usuwania zniszczeń” – napisano w komunikacie, zamieszczonym na oficjalnym profilu facebookowym ambasady.

Na miejsce zdarzenia przyjechał ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński. „To skandaliczne zdarzenie, do którego nie powinno dojść” – powiedział portalowi internetowemu Znad Wilii. „Nie można mówić o prostym chuligaństwie w miejscach, o których wiadomo, że noszą znamiona świętości dla grupy osób, dla narodu. To miejsce dla Polaków jest święte” – zaznaczył.

Ukraina: sprofanowano polski cmentarz. Wandale namalowali „SS Galizien”

– Musimy się przede wszystkim dowiedzieć, jakie te działania miały charakter; nasze kroki będą adekwatne do tego czynu – powiedziała premier Beata...

zobacz więcej

„Ambasada RP w Wilnie wyraża oburzenie zniszczeniami, dokonanymi na cmentarzu na Rossie. Ten kolejny akt wandalizmu w miejscu, w którym spoczywa serce marszałka Piłsudskiego jest tym bardziej przykre, że ma miejsce w czasie, gdy Wilno i Mauzoleum Matki Serca Syna odwiedzane są tak licznie przez rzesze turystów z Polski i na 2 dni przed uroczystościami corocznie organizowanymi w tym miejscu w dniu Święta Konstytucji 3 Maja” – podkreślono w komunikacie placówki.
 

Wyjątkowa nekropolia

Cmentarz na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Założony w 1801 r. cmentarz składa się z czterech części zwanych Starą i Nową Rossą. Jest to największy i najcenniejszy z wileńskich cmentarzy, położony na wzgórzach porośniętych starodrzewem. Przedstawia ogromną wartość historyczną jako miejsce pochówku wielu znanych osób, a także artystyczną, ze względu na cenne obiekty sztuki i architektury. W pobliżu bramy głównej znajduje się cmentarz wojskowy z mauzoleum Matki i Serca Syna, który kryje serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego matki Marii z Billewiczów.

W kwaterze wojskowej spoczywają żołnierze polscy, polegli w latach 1919-1920, we wrześniu 1939 r. oraz żołnierze Armii Krajowej, polegli podczas akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 r.

Obecnie zarząd cmentarza znajduje się w gestii samorządu miasta Wilna. Opiekę nad nekropolią sprawują również organizacje społeczne, harcerze, uczniowie polskich szkół oraz studenci wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku, a także mieszkańcy miasta.

źródło:

Zobacz więcej