W monitoringu kardiologów. „Ubranie” pomoże uchronić przed udarem mózgu?

Każdego roku w Europie lekarze stwierdzają udar mózgu u ponad miliona osób. W Polsce – u 85 tysięcy. Jak ograniczyć tę liczbę? Polscy kardiolodzy pomogli stworzyć „kamizelkę”, która umożliwi wykrycie bezobjawowego migotania przedsionków – symptomów udaru.

Rusza projekt wykrywający groźne zaburzenia rytmu serca

3 tys. osób powyżej 65. roku życia zostanie objętych rozpoczynającym się właśnie badaniem, które pozwoli opracować system wczesnego wykrywania tzw....

zobacz więcej

„Osobiste” urządzenie pacjenta nieinwazyjnie monitoruje pracę serca.

– Wielu pacjentów ma udar mózgu, ale dopiero po fakcie dowiadujemy się, że oni mają lub mieli migotanie przedsionków. Tym samym nie możemy wprowadzić prewencji powikłań – tłumaczy prof. Jarosław Kaźmierczak z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tzw. nieme migotanie przedsionków jest jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń rytmu serca, które aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Pomóc w wykrywaniu tego zjawiska ma program NoMED-AF – specjalistyczne badanie przygotowane przez kardiologów.

– Celem badania jest określenie częstotliwości występowania arytmii – jak często przebiega bezobjawowo i co predysponuje do tego bezobjawowego charakteru – wyjaśnia dr Łukasz Wierucki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do uczestnictwa w badaniu Ministerstwo Cyfryzacji wylosowało około trzech tysięcy mieszkańców Polski powyżej 65. roku życia. Ci którzy wyrażą zgodę, będą przez miesiąc monitorowani przez specjalny system EKG.

„Jestem poremontowany”. Unikatowa, dwuetapowa operacja serca

Pacjent, uratowany przez lekarzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach, którzy przeprowadzili na jego sercu unikatowy, dwuetapowy...

zobacz więcej

Wyposażona w elektrody kamizelka ma być noszona non stop. To pozwoli na rejestrowanie pracy serca i wysyłania sygnału zawierającego informację do centrum monitoringu do Zabrza. Tam elektrokardiogram ocenią ratownicy i lekarze. W trakcie badania pacjenta odwiedzać będą też specjalnie przeszkolone pielęgniarki.

W dwóch województwach pilotażowe badanie zbliża się już do końca. Przebadanych zostało trzysta osób; część zapisów jest jeszcze nieodczytana. Ogólnopolskie badanie będzie trwało około roku. Jeśli okaże się skuteczne, specjaliści dostaną do rąk dodatkowe narzędzie do wykrywania zaburzeń serca.

źródło:
Zobacz więcej