„Jedynym dopuszczalnym ekstremizmem jest radykalizm miłości”

Papież Franciszek przebywa z wizytą w Egipcie (fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Na terenie bazy lotniczej pod Kairem odprawiona została msza św., której przewodniczył papież Franciszek. Wzięło w niej udział ok. 25 tys. osób. – Bogu podoba się jedynie wiara wyznawana życiem, bo jedynym ekstremizmem dopuszczalnym dla wierzących jest radykalizm miłości – powiedział papież. W sobotę po południu Franciszek zakończył dwudniową wizytę w Egipcie i wyruszył w drogę powrotną do Rzymu.

„Przemoc dokonywana w imię Boga bezcześci jego imię”

zobacz więcej

W mszy św. uczestniczyli nie tylko katolicy, ale także prawosławni Koptowie i muzułmanie. Początkowo planowano, że msza zostanie odprawiona na stadionie, ale ze względów bezpieczeństwa władze Egiptu przeniosły uroczystość do pilnie strzeżonej bazy lotniczej na obrzeżach miasta. Każdy wierny wchodzący na mszę został dokładnie sprawdzony.

Z Franciszkiem Eucharystię koncelebrował m.in. zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Katolickiego, patriarcha Aleksandrii Ibrahim Isaac Sidrak oraz członkowie papieskiego orszaku.

Radykalizm miłości

W homilii Franciszek mówił o apostołach, którzy w drodze do Emaus spotkali zmartwychwstałego Chrystusa. Chrześcijanom w Egipcie, którzy w ostatnich dniach ponownie czują się zagrożeni islamskim ekstremizmem, papież mówił, że Bóg zmienia smutek w zwycięstwo. Zachęcał, by wyrzekli się przemocy, fanatyzmu i postrzegania Boga poprzez własne wyobrażenia.

Franciszek apelował o wiarę, opartą na miłości i zmartwychwstaniu Chrystusa. – Bóg cieszy się tylko, gdy nasza wiara jest potwierdzona życiem. Wierzący mogą być fanatykami jedynie w pomocy innym. Każdy inny fanatyzm nie pochodzi od Boga i nie jest mu miły. Nie bójcie się otworzyć waszych serc na zmartwychwstanie Pana i pozwólcie mu zmienić waszą niepewność w pozytywną siłę dla was i dla innych. Nie bójcie się kochać innych, przyjaciół oraz wrogów, bo siła i skarb wierzących tkwią w życiu wypełnionym miłością – mówił Franciszek.

Papież zachęcał też chrześcijan, aby ich wiara była prawdziwa i nie była motywowana politycznie. W mocnych słowach potępił hipokryzję wśród części wierzących. – Doświadczenie uczniów z drogi do Emaus uczy nas, że nie ma sensu wypełniać miejsc modlitwy, jeśli w naszych sercach nie ma bojaźni wobec Boga i jego obecności.

– Nie ma sensu się modlić, jeśli nie idzie za tym miłość do naszych braci i sióstr. Cała nasza religijność nie znaczy nic, jeśli nie jest zbudowana na głębokiej wierze i czynieniu dobra. Nie ma sensu przejmować się naszym zewnętrznym wizerunkiem, bo Bóg patrzy w dusze i serca i nie znosi hipokryzji. Dla Boga lepiej być niewierzącym niż fałszywie wierzącym hipokrytą – podkreślił Franciszek.

Msza pod białym namiotem

Papieska homilia była tłumaczona na arabski, a część mszy została odprawiona po arabsku. Większość chrześcijan w Egipcie to ludzie prości, którzy nie znają języków obcych.

Ze względu na wysokie temperatury i ostre słońce papież Franciszek odprawił mszę pod białym namiotem. Przed rozpoczęciem mszy organizatorzy rozdali wiernym wodę oraz białe czapeczki, chroniące przed promieniami słonecznymi.

250 tys. katolików

Szacuje się, że w całym Egipcie jest teraz około 250 tys. katolików. Najliczniejszą wspólnotę tworzą katolicy obrządku koptyjskiego, których jest ok. 220 tys. Katolicki Kościół Koptyjski powstawał stopniowo w wyniku zawieranych w różnych latach unii z Rzymem.

Arabskie media o podróży papieża Franciszka: „historyczna”

Wszystkie arabskie media w Zatoce Perskiej relacjonują wizytę papieża Franciszka w Egipcie. Nazywają ją „historyczną” i podkreślają, że papież...

zobacz więcej

Ostatecznie uformował się w 1741 r. jako wikariat apostolski w wyniku działalności misyjnej Kościoła łacińskiego w środowisku Koptów. Leon XIII listem apostolskim „Christi Domini” z 26 listopada 1895 r. utworzył katolicko-koptyjski Patriarchat Aleksandrii. Przewodniczy mu od 2013 r. patriarcha Aleksandrii Ibrahim Isaac Sidrak.

170 katolickich szkół

W ostatnich latach Kościół ten cechuje duży dynamizm duszpasterski i społeczny, przejawiający się w katechezie i licznych inicjatywach miłosierdzia, zwłaszcza wobec bezrobotnych, prostytutek, więźniów i rodzin przeżywających kryzysy. Przede wszystkim jest obecny na polu edukacji, prowadząc aż 170 katolickich szkół, w których większość uczniów to muzułmanie.

Inne wschodnie Kościoły katolickie w Egipcie to: melchici, maronici, syryjczycy, ormianie i chaldejczycy. Kościół łaciński, liczący ok. 10 tys. wiernych, tworzy jeden wikariat apostolski Aleksandrii z siedzibą w Kairze.

Franciszek: powtarzamy „nie” wobec wszelkiej przemocy

W piątek Franciszek spotkał się z muzułmańskimi intelektualistami na renomowanym uniwersytecie Al-Azhar. Apelował o wspólną walkę z ekstremistami. – Z tego kraju, gdzie spotykają się niebo z ziemią i wiara z nauką, powtórzmy wyraźne „nie” wobec każdej formy przemocy zemsty i nienawiści, popełnianej w imię religii lub w imię Boga – mówił Franciszek.

W czasie spotkania z prezydentem Egiptu papież apelował o poszanowanie praw mniejszości, a wieczorem złożył hołd ofiarom niedawnych zamachów na koptyjskie kościoły. Wraz z koptyjskim papieżem Tawadrosem II modlił się za zabitych Koptów i deklarował, że ich cierpienie jest także cierpieniem katolików. Obaj duchowni podpisali też wspólną deklarację. Na jej mocy kościoły koptyjski i katolicki w Egipcie będą wzajemnie uznawać chrzty swoich wiernych.

źródło:
Zobacz więcej