Węgrzy postawili ogrodzenie na granicy z Serbią. Nie chcą imigrantów

– Węgry ukończyły budowę drugiego ogrodzenia wzdłuż granicy z Serbią - poinformował w piątek premier Viktor Orban. Od 2015 roku w kraju obowiązuje stan kryzysowy wprowadzony z powodu masowego napływu imigrantów.

Bojownik ISIS w Polsce? Uchodźca z Czeczenii zatrzymany

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Czeczena Kyuri A., który przebywał w Polsce na statusie uchodźcy. Z ustaleń służb specjalnych...

zobacz więcej

– (Ogrodzenie) ma 155 km długości i jest wysokie na 3 metry. Jest w stanie powstrzymać dowolną liczbę ludzi – powiedział Orban na antenie radia państwowego. W 2015 roku Węgry stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej.

Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicy z Serbią i Chorwacją w 2015 roku na Węgry dostało się ponad 378 tys. migrantów.

W 2016 roku wnioski o azyl złożyło na Węgrzech 29,4 tys. osób, które następnie w zdecydowanej większości ruszyły dalej na zachód Europy. Azyl na Węgrzech przyznano 425 osobom. Pod koniec marca na Węgrzech weszła w życie ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

W marcu rząd przedłużył do 7 września stan kryzysowy, obowiązujący od 2015 roku z powodu masowego napływu migrantów.

źródło:

Zobacz więcej