Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Na tropie piorunów. Balon NASA z polskim sprzętem leci po rekord

Balon ma latać przez sto dni (fot. NASA)

Wyposażony w polski sprzęt nadciśnieniowy balon NASA kontynuuje swoją misję nad południowym Pacyfikiem. Ma pobić rekord najdłuższego nieprzerwanego lotu balonowego.

Polski robot ruszy na podbój Marsa. Kret pokonał konkurencję

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku – oświadczył dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret HP3...

zobacz więcej

Biały, półprzezroczysty balon o wymiarach zbliżonych do stadionu futbolu amerykańskiego został wypuszczony w czwartek z lotniska Wanaka w Nowej Zelandii. Ma latać przez sto dni, czyli ponad dwa razy więcej niż dotychczasowy rekord. Obecnie balon jest nad południowym Pacyfikiem na wysokości 34 kilometrów.

Celem misji jest także prowadzenie badań naukowych. Naukowców interesuje głównie tak zwane promieniowanie kosmiczne wysokich energii.

Zjawisko ekstremalne

– Jest to zjawisko ekstremalne, bo nie wiemy, dlaczego przyroda kumuluje energię w pojedynczych cząstkach. Jest to zjawisko bardzo dziwne i nie jest ono wyjaśnione, mimo że pierwsze odkrycia promieniowania kosmicznego były ponad sto lat temu – tłumaczy jeden z konstruktorów urządzeń w balonie, dr Jacek Szabelski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Dr Szabelski jest współkonstruktorem specjalnego zasilacza, bez którego detektor promieniowania nie mógłby działać. Oprócz promieni kosmicznych naukowcy chcą też badać pioruny.

źródło:
Zobacz więcej