RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Macron chce karać Polskę. „Naruszyła wszystkie zasady UE”

Emmanuel Macron zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji (fot. Chris Nail/Anadolu Agency/Getty Images)
Emmanuel Macron zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji (fot. Chris Nail/Anadolu Agency/Getty Images)

Emmanuel Macron, zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika „Voix du Nord”, że jeśli zostanie prezydentem opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która „naruszyła wszystkie zasady Unii”. – To niefortunne słowa – skomentował rzecznik rządu Beaty Szydło Rafał Bochenek.

Starsza o 24 lata żona i 100 tys. euro pensji bankowca. Będzie prezydentem Francji

Nigdy nie startował w wyborach i nie stoi za nim żadna partia, a dla polityki zrezygnował ze 100 tysięcy euro pensji bankowca. 39-letni Emmanuel...

zobacz więcej

Macron rozmawiał z regionalnym dziennikiem północnej Francji po środowym spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.

– W ciągu trzech miesięcy po wybraniu mnie (na prezydenta) podjęta zostanie decyzja w sprawie Polski – powiedział Macron.

– Nie możemy tolerować kraju, który w Unii Europejskiej rozgrywa różnice kosztów społecznych (kosztów pracy – dop. red.) i który narusza wszystkie zasady Unii – mówił polityk.

Uchodźcy i „wartości fundamentalne” UE

Jak pisze „Voix du Nord”, Macron chce, aby decyzja o sankcjach została podjęta w lecie. Retorsje nie miałyby jednak dotyczyć kwestii związanych z dumpingiem socjalnym – wyjaśnia dziennik.

– Nie możemy mieć takiej Europy, w której (...) gdy mamy do czynienia z państwem członkowskim zachowującym się tak jak Polska czy Węgry – w kwestiach dotyczących uniwersytetu, wiedzy, uchodźców, wartości fundamentalnych – to podejmuje się decyzje, aby nie robić nic – kontynuował Macron.

– Nie ustąpię w żadnej kwestii. Ci, którzy tego nie zrozumieli, nie znają mnie – podkreślił.

Całościowe spojrzenie i sankcje

– Chcę, aby przypadkowi Polski przyjrzano się w sposób całościowy. I aby w kwestiach dotyczących praw i wartości Unii Europejskiej wprowadzono sankcje – powtórzył Macron.

Amerykański konserwatysta: zwycięstwo Macrona nie jest przesądzone

Amerykański konserwatywny komentator i polityk Patrick Buchanan, w przeciwieństwie do większości ekspertów politycznych, wcale nie jest przekonany,...

zobacz więcej

To wypowiedź niefortunna – skomentował słowa Macrona rzecznik rządu Rafał Bochenek. – Nie godzimy się, by Polska była w ten sposób wykorzystywana w kampanii wyborczej we Francji – podkreślił.

– Tego typu słowa pokazują, iż w UE wciąż obecne są tendencje protekcjonistyczne, które negatywnie wpływają na rozwój wolnego rynku i w sposób jawny przeciwstawiają się wartościom, na jakich powinna być budowana UE. To, że firmy decydują się przenieść swoje oddziały znad Sekwany do Polski świadczy o tym, iż Polska jest państwem, które tworzy przyjazne warunki dla przedsiębiorców, do prowadzenia i rozwijania swojej działalności – podkreślił.

– Od wielu miesięcy polityka gospodarcza rządu pani premier Beaty Szydło przynosi wymierne efekty, które przekładają się nie tylko na jedne z najlepszych w Europie wskaźników, ale przede wszystkim dobre, stabilne i bezpieczne otoczenie gospodarcze przez co jesteśmy atrakcyjnym miejscem do inwestowania również dla zagranicznych partnerów – mówił Bochenek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej