Działaczka społeczna nie przyjmie od Dudy odznaczenia, które nadał Komorowski

Odznaczenie nadał Bronisław Komorowski (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Annette Laborey odmówiła przyjęcia od prezydenta Andrzeja Dudy tytułu Kawalera Orderu Zasługi RP. Działaczka społeczna, która w latach 70. i 80. XX wieku, w Paryżu wspierała intelektualistów z Europy Środkowo-Wschodniej o swojej decyzji poinformowała „Gazetę Wyborczą”. Jak ustalił portal tvp.info, tytuł ten został nadany jej przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

„Historia już o nich głucho nie milczy”. Prezydent uhonorował Żołnierzy Wyklętych

zobacz więcej

„Kwituję odbiór listu Pana z 12 kwietnia 2017 r., z którego dowiedziałam się, że Prezydent Polski zaszczycił mnie tytułem Kawalera Orderu Zasługi RP. (…) Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę. Nie przyjmuję go” – napisała w liście do „Gazety Wyborczej” Annette Laborey, działaczka społeczna w latach 70. i 80. XX wieku.

„Proszę mi wierzyć, Panie chargé d’affaires, że czynię to z wielkim żalem. Zrozumie Pan, nie wątpię, że podzielę się niniejszą decyzją z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem, moim przyjacielem i inspiratorem przez wszystkie minione lata” – dodała Laborey. W swoim liście zarzuca obecnej władzy m.in.: „podeptanie zasady rozdziału państwa od Kościoła”, „zniesienie prawa do aborcji”, „legalizację ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej” oraz „kategoryczną odmowę przyjęcia ofiar wojny syryjskiej”.

Jak ustalił portal tvp.info tytułem Kawalera Orderu Zasługi RP chciał odznaczyć ją obecny prezydent Andrzej Duda, ale nadał go kilkanaście dni przed II turą ostatnich wyborów prezydenckich, prezydent Bronisław Komorowski.

„Pani Annette Laborey została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiej. Order został nadany Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z dnia 11 maja 2015 r., a następnie przekazany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniu 27 maja 2015 r.” – czytamy w dokumencie Kancelarii Prezydenta RP, do którego dotarł portal.

źródło:
Zobacz więcej