Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Gróbarczyk: komentarze Rosjan ws. przekopu Mierzei Wiślanej nie mają żadnego znaczenia

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

– Komentarze strony rosyjskiej nie mają żadnego znaczenia dla projektu przekopu Mierzei Wiślanej – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Nazwał je „niefortunnymi stwierdzeniami”.

„Przekop zniszczy Mierzeję Wiślaną!”. Rosjanie protestują

zobacz więcej

Minister był pytany w Brukseli, na jakim etapie są rozmowy na temat przekopu Mierzei Wiślanej. – To już nie są rozmowy. Został ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca do realizacji projektu budowlanego, raportów oddziaływania na środowisko, badań geologicznych i wszelkich pozwoleń, jak również ostatecznego określenia lokalizacji tego kanału żeglugi. Jak założyliśmy, termin 18 miesięcy (...) ostatecznie przygotuje inwestycję do realizacji, tak aby po tym okresie zacząć budować – powiedział.


Wszystko zgodnie z prawem

Dodał, że komentarze rosyjskie nie mają żadnego znaczenia dla realizacji inwestycji. – Nawiązując do tych niefortunnych stwierdzeń strony rosyjskiej, myślę, że nie ma to żadnego znaczenia dla tego procesu, który jest realizowany – powiedział.

Zaznaczył, że polski rząd jest w kwestii inwestycji w kontakcie z Komisją Europejską. – Czekamy na konkretne dokumenty, czyli raporty oddziaływania, by ostatecznie przystąpić do rozmów z Komisją Europejską. Aspekt bezpieczeństwa ma dziś podstawowe znaczenie. Komisja Europejska nie powinna wnosić uwag w tym zakresie, jeśli chodzi o realizację. (...) Chcemy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem, dyrektywami unijnymi, jak również prawem Polski i stuprocentową ochroną środowiska – powiedział.

Kaczyński o kanale przez Mierzeję Wiślaną: polityka zrównoważonego rozwoju to nie tylko słowa

– Wracamy do przedsięwzięcia bardzo ważnego z punktu widzenia Elbląga, które wpisuje się w szerszy projekt naszej polityki społecznej i...

zobacz więcej

Protesty strony rosyjskiej

Ostateczna decyzja lokalizacyjna dotycząca budowy kanału powinna zapaść jeszcze w tym roku.

Według planów pod koniec lata przyszłego roku powinien być gotowy projekt wykonawczy, a na przełomie 2018 i 2019 roku ruszyć mają prace budowlane. Pierwszy statek powinien przepłynąć nowym torem żeglugowym w 2022 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 880 mln zł.


Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości do 100 m i szerokości do 20 m.

Przeciwko przekopowi protestowały władze obwodu kaliningradzkiego, wskazując na kwestie ekologiczne.

źródło:

Zobacz więcej