Ziobro szykuje projekt rozszerzenia prawa do obrony koniecznej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)

Przedstawienie projektu przepisów rozszerzających prawo do obrony koniecznej zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. – Uważam, że obywatele powinni móc się skutecznie bronić – zapowiedział minister sprawiedliwości.

Prawnicy kontra Ziobro. Największe korporacje zwołują kongres

– Był to zakamuflowany protest, strajk, do którego sędziowie prawa nie mają – powiedział w „Gościu Wiadomości” minister sprawiedliwości i...

zobacz więcej

– Uważam, że Polacy powinni mieć większe prawo do obrony, jak ktoś ich napadnie, w stosunku do tego prawa, które dziś obowiązuje. To też jest wyraz mojego myślenia w trosce o obywateli, o tych, którzy się bronią, a często są później ścigani przez prokuraturę niepotrzebnie i w konsekwencji trafiają czasami do aresztów – powiedział minister w Polsat News, zapowiadając podanie szczegółów na konferencji prasowej.

Dopytywany dodał, że chciałby doprowadzić do tego, by osoby, które się broniły, nie stawały przed sądami.

Ochrona przed włamywaczami

W poniedziałek radio RMF FM podało, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by przekroczenie granic obrony koniecznej podczas obrony przed włamywaczami nie było karane.

W Kodeksie karnym miałby znaleźć się przepis, iż „nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, domu albo przylegającego do niego ogrodzonego terenu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące".

„Mój dom moją twierdzą”.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki potwierdził we wtorek, że w resorcie trwają prace nad rozszerzeniem granic obrony koniecznej. Jak mówił, on sam jest zwolennikiem rozwiązania „mój dom moją twierdzą”. – Nie daję gwarancji, że tak będzie wyglądał projekt resortowy, ale powinien iść w taką stronę; ludzie w swoim domu powinni czuć się bezpieczniejsi – ocenił.

źródło:

Zobacz więcej