RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

80. urodziny Jana Pietrzaka. Koncert w Polskim Radiu

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert pt. „80-tka Pana Janka. Z PRL-u do Polski”. Zorganizowano go z okazji 80. urodzin Jana Pietrzaka – satyryka, aktora, autora i wykonawcy licznych piosenek, twórcy Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu Pod Egidą.

„Wstyd żyć w Warszawie, w której nie ma pomnika Bitwy Warszawskiej”

– Stolica w ogóle nie ma żadnego pomnika zwycięstwa polskiego, to jest przerażające. Mamy niby suwerenną Polskę. Nie ma żadnego pomnika Bitwy...

zobacz więcej

– Dla mnie to jest ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że mogę dzisiaj tutaj stać na scenie obok mistrza, złożyć życzenia i gratulacje w imieniu wszystkich moich koleżanek i kolegów z rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zmienia Polskę. To jest zasługa takich ludzi jak Jan Pietrzak, to że te poplątane kierunki potrafi wyprostować, żeby Polska była Polską – mówiła Beata Szydło, wręczając jubilatowi bukiet biało-czerwonych róż. Na jubileuszowym koncercie Jana Pietrzaka byli też obecni m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jan Pietrzak jako kabareciarz zasłynął satyrą polityczną komentującą sytuację społeczno-polityczną, wymierzoną w ustrój PRL.

W tych czasach jego twórczość była utożsamiana z etosem „Solidarności” i głosem antykomunistycznej opozycji. Był twórcą do dziś bardzo znanych spontanicznych hymnów opozycji w czasach PRL-u: „Taki kraj" oraz „Żeby Polska była Polską”.

List do jubilata wystosował prezydent. Andrzej Duda dziękuje w nim za jego twórczość. „Od początku dostarczał pan jedynej w swoim rodzaju szlachetnej rozrywki jaką jest inteligentny, dowcipny dialog z publicznością” – napisał prezydent.

„Blisko 60 lat pańskiej owocnej pracy artystycznej uznać można za ilustracje prawdy, którą Seneka Młodszy ujął w słowach: nie sądźcie, że radość polega na uśmiechu. Radość to rzecz bardzo poważna. Szczególnie za czasów słusznie minionych Pańskie niezliczone monologi satyryczne, popularne piosenki, utwory poetyckie, celne komentarze realiów społeczno-politycznych, błyskotliwe metafory i powiedzenia, pana mistrzowska gra z PRL-owską cenzurą - wszystko to pozwalało doświadczyć wyzwalającej mocy uśmiechu” – napisał prezydent.

„Żeby Polska była Polską”

Prezydent przypomniał, że w latach 80. piosenka „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka stała się nieformalnym hymnem Solidarności, ważną częścią doświadczenia pokoleniowego, które połączyło miliony naszych rodaków.

– Przeżyć na tym padole Polski 80 lat to nie przelewki. Nie opuszczając rodzinnej Warszawy, żyłem w kilku państwach: w II Rzeczpospolitej, w niemieckim obozie koncentracyjnym, bo tym była Generalna Gubernia, żyłem w sowieckim łagrze, obozie koncentracyjnym, którego podobno PRL był najweselszym barakiem. Sam się starałem, żeby było wesoło, ale mimo wszystko był to gułag. Żyłem w III RP - to było kolejne państwo, a teraz - od wyborów 2015 roku żyję w wolnej Polsce – mówił Jan Pietrzak.

Podczas koncertu piosenki z repertuaru artysty wykonywali m.in. Bogusław Morka, Ryszard Makowski, Bartłomiej Kurowski, Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia, Grupa Świt.

źródło:
Zobacz więcej