RAPORT

Wojna na Ukrainie

Napoje „light” groźne dla umysłu. Mogą demolować pamięć

Produkty w wersji light mogą być szkodliwe dla zdrowia (fot. fb/Volba spotřebitelů)
Produkty w wersji light mogą być szkodliwe dla zdrowia (fot. fb/Volba spotřebitelů)

Okazuje się, że dietetyczna wersja napojów może poważnie szkodzić zdrowiu. Naukowcy odkryli, że bezcukrowe specyfiki mogą mieć fatalne skutki dla pamięci.

Naukowcy regularnie przyglądają się bezcukrowym specyfikom. Ostatnie wyniki badań są niestety przerażające. Po raz kolejny wykazały, że regularne picie takich napojów może mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że jedna porcja takiego płynu dziennie trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowań na demencję czy udar mózgu.

Źle ugotowany ryż niebezpieczny dla zdrowia

Badacze z Instytutu na Rzecz Bezpieczeństwa Żywności odkryli, że aż 58 procent produktów ryżowych w Wielkiej Brytanii zawiera duże ilości arsenu....

zobacz więcej

Groźne syntetyczne słodziki

Badanie przeprowadzone zostało na 2,888 osobach w wieku poniżej 45 lat oraz 1,484 ochotnikach poniżej 60 roku życia. Wynika z niego, że osoby, które codziennie spożywają pobudzające, dietetyczne napoje, są o wiele bardziej narażone na uszkodzenie mózgu, niż te ograniczające się do jednej puszki raz na jakiś czas. W napojach tych często zamiast cukru występują syntetyczne słodziki, które negatywnie wpływają na samopoczucie i mogą powodować bóle głowy. Jedyny plus jest taki, że mają zero kalorii.

– Wiemy, że ograniczanie dodanych cukrów jest ważną strategią wspierającą dobre odżywianie i utrzymanie zdrowej masy ciała, jednak konsumenci powinni ostrożniej korzystać ze sztucznie słodzonych napojów – mówi dr Rachel K. Johnson, MPH, RD, w przeszłości Przewodniczący Komitetu Odżywiania Stowarzyszenia Serca Amerykańskiego i profesor żywienia na Uniwersytecie w Vermont. Co w takim razie może być zdrową alternatywą dla napojów „light”? Hitem jest tzw. detoxwater, czyli woda z plastrami cytrusów, świeżego ogórka lub listkami ziół, a także świeżo wyciskane soki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej