Kto po Gronkiewicz-Waltz w stolicy? Halicki wymienia kandydatów

– Warszawa i okolice są dziś przedmiotem ataku. Bronimy samorządu – mówił w programie „Kwadrans polityczny” Andrzej Halicki z PO pytany o kandydatów, którzy wystartują w wyborach na prezydenta Warszawy.

– Nie jest tajemnicą, że wśród ewentualnych liderów startu w przyszłym roku są zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Małgorzata Kidawa-Błońska i ja. To jest decyzja personalna, która będzie służyć ważniejszemu celowi – mówił Halicki.

Stwierdził, że tym celem jest zatrzymanie ataku na samorządy oraz Warszawę i okolice, jakiego dopuszcza się PiS. – Bronimy samorządu. 32 gminy byłyby dzisiaj już zależne od Warszawy, od komisarza w Warszawie, gdyby nie opór samorządowców. Będziemy mieli referendum w wielu z tych gmin – powiedział.

„Poważnie przygotowujemy się do wyborów samorządowych”

– Zobaczymy kto będzie walczył o Warszawę, kiedy będziemy znali już termin wyborów, to PO przedstawi kandydatów. Zapowiedzieliśmy, że do końca...

zobacz więcej

„To jest tylko kwestia władzy”

Powiedział, że on sam proponował, aby Warszawa była metropolią, ale na zasadzie samodzielności miast i gmin, które ją tworzą. – Ustawa w 2015 roku była dobrze oceniana i przyjęta. Pan Sasin może się wypierać, ale on sam dobrze mówił o tej ustawie. Dziś zaproponowano nowy ustrój, który miałby ubezwłasnowolnić miasta naokoło Warszawy. Na tym polega problem. To nie ma nic wspólnego z metropolią. Nie ma żadnego mechanizmu finansowania, mechanizmów, które by wspomagały wspólne inwestycje. To jest tylko kwestia władzy – powiedział.

Dodał, że metropolia funkcjonuje już dziś na zasadzie bilateralnych umów poszczególnych gmin z Warszawą. – Mamy inwestycje wspólne, parkingi, komunikacje wspomaganą. Warto ją rozszerzać na zasadzie samodzielności i podmiotowości tych gmin, które podpisują wzajemne umowy – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej