RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Masakra na monecie. Skandal w Finlandii

Moneta została wycofana (fot. TT)
Moneta została wycofana (fot. TT)

Egzekucja z czasów wojny domowej – taki obrazek znalazł się na awersie fińskiej monety okolicznościowej upamiętniającej pierwsze lata niepodległości Finlandii po 1917 roku. Tamtejszy resort finansów w trybie pilnym polecił wycofanie monety z obiegu.

Złodziejom wystarczyła siekiera i drabina. Tak ukradli stukilową monetę

Aż 4,5 mln dolarów jest warta moneta skradziona z berlińskiego Muzeum Bodego. Niemiecka policja podała, że 100-kilogramowy złoty numizmat...

zobacz więcej

Budząca kontrowersje moneta o nominale pięciu euro przedstawia scenę, na której żołnierz celuje z karabinu do grupy więźniów. Twórca wzorował się na zdjęciu pochodzącym z 1918 roku, które znajduje się w fińskich zasobach archiwalnych.

Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości w Finlandii wybuchła wojna domowa między frakcją białych, wspieraną m.in. przez Niemcy, a czerwonych, których wspierała Rosja sowiecka.

Rewers monety przedstawia wieżę stadionu olimpijskiego w Helsinkach, budowanego w latach 1934-1938 z myślą o letnich igrzyskach w 1940 roku, które wobec wybuchu II wojny światowej zostały odwołane.

„Niesmaczne”

Miała to być pierwsze z serii pięciu monet upamiętniających okres niepodległości Finlandii w latach międzywojennych. „Niesmaczne” – napisał we wtorek na Twitterze minister finansów Petteri Orpo, w czasie gdy trwało posiedzenie fińskiego rządu. Zapowiedział, że podejmie działania, aby wycofać monetę.

Majątek za dolarówkę. Rekordowa aukcja w USA

Aż 3,3 mln dolarów zapłacono na aukcji w Baltimore w stanie Nowy Jork za srebrną dolarówkę z 1804 roku. Łącznie przez dwa lata sprzedano ponad 200...

zobacz więcej

Według prof. Pertti Haapala z uniwersytetu w Tampere, cytowanego przez dziennik „Helsingin Sanomat”, przy projektowaniu monety zawiodła świadomość historyczna oraz dobry smak.

Nie ma winnych

Monety miały trafić do przedsprzedaży w sklepie internetowym na początku maja. Fińska mennica w oficjalnym biuletynie opublikowanym we wtorek po południu przypomniała, że o wprowadzeniu monet do obiegu decyduje resort finansów i to no zatwierdza nominał oraz wzór monet.

Mennica przytacza również słowa projektanta całej serii Ilkki Suppanena, według którego monety nie miały uczcić wojny domowej, tylko przypomnieć, że Finlandia przetrwała ten trudny okres.

Do obiegu miało trafić kilkanaście tysięcy sztuk monet, ale we wtorek po południu resort finansów wydał oficjalne oświadczenie o ich wycofaniu. „Nie przywiązałem wystarczającej wagi do projektu wizualnego. Jest mi przykro z powodu tego, co się wydarzyło” – oświadczył minister Orpo w komunikacie swego resortu. Zapowiedział jednocześnie, że ministerstwo na nowo zastanowi się nad projektem wizualnym monet.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej