Dwa lata i rok za gwałt transmitowany na Facebooku. Afgańczycy i Szwed skazani

Główny sprawca dostał 2 lata i 4 miesiące (fot. yt/ IN THE NOW )

Główny sprawca gwałtu, 21–letni Afgańczyk, ma spędzić w więzieniu dwa lata i cztery miesiące, a jego 18–letni rodak – 12 miesięcy. Za filmowanie przestępstwa 24–letni Szwed otrzymał karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Zbiorowe gwałty w Uppsali i Kalmarze. Szwedzi zbulwersowani

Szwecja zmaga się z rosnącym problemem przestępczości seksualnej dokonywanej przez migrantów. W ciągu ostatniego tygodnia doszło tam do dwóch...

zobacz więcej

Sąd w Uppsali skazał we wtorek na kary więzienia dwóch młodych obywateli Afganistanu oraz obywatela Szwecji afgańskiego pochodzenia, w związku z popełnieniem przez nich gwałtu na kobiecie, który był transmitowany na portalu społecznościowym, Facebook.

Do gwałtu doszło na początku stycznia w jednym z mieszkań w Uppsali, 70 kilometrów na północ od Sztokholmu. Według oskarżenia mężczyźni wykorzystali seksualnie będącą pod wpływem alkoholu i narkotyków 30-letnią kobietę, transmitując swój czyn na żywo na jednej z grup na Facebooku, dostępnej dla 60 tys. użytkowników. Policja interweniowała po otrzymaniu doniesienia od zaniepokojonego internauty.

Dowodem w sprawie był trzygodzinny film, który policja zdobyła dzięki pomocy prawnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zarejestrowany jest Facebook. Początkowo opierano się jedynie na zeznaniach widzów transmisji.

Zgodnie z wyrokiem sądu trzech młodych mężczyzn ma zapłacić ofierze odszkodowanie w wysokości 330 tys. koron, czyli ok. 35 tys. euro

źródło:

Zobacz więcej