„Przekop zniszczy Mierzeję Wiślaną!”. Rosjanie protestują

Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja polityczna, która ekologicznie zniszczy Bałtyk – twierdzą Rosjanie w obwodzie kaliningradzkim. Jednocześnie zapowiadają interpelację do rządu Federacji Rosyjskiej, która ma zdyscyplinować Polaków – informuje „Dziennik Elbląski”.

Powstanie kanał przez Mierzeję Wiślaną. Senat przyjął specustawę

Budowę nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, poprzez wykonanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną, zakłada specustawa, do...

zobacz więcej

Pełniący obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow w wywiadzie dla jednej z rosyjskich gazet stwierdził, że przekop przez Mierzeję jest inicjatywą o charakterze wyłącznie politycznym. Według niego budowa kanału wyrządzi szkody w systemie ekologicznym Zatoki Kaliningradzkiej i będzie ciosem dla gospodarki obwodu.

— Woda w naszej zatoce jest bardziej słodka, to samodzielny system ekologiczny. My poważnie traktujemy rozwój rybołówstwa w strefie przybrzeżnej. Jest to branża dotowana i w ostatnich latach rozwijała się bardzo dobrze. Jeśli zasolenie wody będzie w jakiś sposób się zmieniać, może stać się to szkodliwym czynnikiem dla rybołówstwa, przynieść straty gospodarcze — stwierdził Alichanow.


Kaczyński o kanale przez Mierzeję Wiślaną: polityka zrównoważonego rozwoju to nie tylko słowa

– Wracamy do przedsięwzięcia bardzo ważnego z punktu widzenia Elbląga, które wpisuje się w szerszy projekt naszej polityki społecznej i...

zobacz więcej

„Nie było uzgodnienia”

Według Alichanowa Polska nie przestrzega międzynarodowych konwencji, w tym tych zawartych w ramach Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM (obowiązuje Polskę od maja 1999 r.).

Konwencja nakazuje sygnatariuszom konsultacje i uzgadnianie inwestycji w obszarze Bałtyku. Alichanow uważa, w sprawie budowy przekopu „żadnego uzgodnienia czy zawiadomienia z polskiej strony nie było”. Strona rosyjska zapowiedziała powołanie grupy ekspertów, w skład której wejdą m.in. ekolodzy. Oceni ona konsekwencje przekopu dla systemu ekologicznego Zatoki Kaliningradzkiej.

Wyniki pracy ekspertów będą podstawą złożenia do rządu Federacji Rosyjskiej interpelacji, wzywającej Polaków do respektowania konwencji międzynarodowych dotyczących ekologii Bałtyku.


„Wyłomy w prawie UE wyłącznie dla Rosji? To niebezpieczny precedens”

Zaproponowane przez Komisję Europejską negocjacje z Rosją na temat reżimu prawnego wobec morskiego odcinka Nord Stream 2 to niebezpieczny...

zobacz więcej

Przekop przez Mierzeję Wiślaną

Przygotowana przez polski rząd ustawa o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską zakłada, że budowa nowego szlaku wodnego ma się rozpocząć w 2018 r., a zakończyć w 2022 r. Jej koszt ma wynieść ok. 880 mln zł; ma być finansowana ze środków państwa.

Według proponowanych rozwiązań kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Zielone światło dla rozbudowy Portu Gdańskiego

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk dał zielone światło do rozbudowy Portu Gdańskiego – informuje we wtorek „Gazeta...

zobacz więcej

Zwolennicy i przeciwnicy przekopu

Od lat samorządowcy z Warmii i Mazur, szczególnie władze Elbląga, zabiegają o przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego. Przeciwni inwestycji są natomiast mieszkańcy Krynicy Morskiej, a także ekolodzy, którzy wskazują na potrzebę ochrony cennych siedlisk.

Zalew Wiślany jest częścią Morza Bałtyckiego, a konkretnie Zatoki Gdańskiej. Od Zatoki odcina go niemal zupełnie – poza połączeniem poprzez Cieśninę Piławską – Mierzeja Wiślana.

Port Elbląg jest największym portem Zalewu Wiślanego i najbliższym unijnym portem, obsługującym przewozy do Kaliningradu i Bałtyjska. Leży 40 km od granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, a jedyny bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego możliwy jest przez Cieśninę Pilawską.

źródło:
Zobacz więcej