Uchodźcy opuszczają Portugalię. Kierują się do Niemiec

Chcieli ugościć 4 tysiące uchodźców, a byli gotowi przyjąć ich znacznie więcej. (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Z Portugalii wyjechało blisko 40 proc. uchodźców przyjętych przez ten kraj w ramach tzw. systemu kwotowego, zatwierdzonego w 2015 r. przez większość państw Unii Europejskiej. Znacząca część tych imigrantów opuściła Półwysep Iberyjski i skierowała się głównie do Niemiec oraz Francji, Szwecji, Belgii i Holandii.

Morze wyrzuciło na brzeg kilkadziesiąt ciał migrantów. Nie wiadomo, kiedy utonęli

Ciała co najmniej 85 migrantów, w tym wielu kobiet i dwojga dzieci, zostały wyrzucone w czwartek przez morze na wybrzeże w zachodniej Libii...

zobacz więcej

– Portugalia nie jest wymarzonym kierunkiem dla uchodźców – tłumaczył Eduardo Cabrita, minister ds. koordynacji polityki rządowej. Ocenił, że władze jego kraju powinny zapewne „poprawić komunikację z tymi osobami”. – Szczególnie w zakresie lepszego wyjaśnienia im powinności, jakie mają wobec Portugalii, czyli państwa przyjmującego" - powiedział Cabrita.

Według rządowych statystyk, do lutego br. z kraju wyjechało blisko 300 osób, a do kwietnia liczba ta przekroczyła 474 z łącznego grona 1 255 uchodźców, których dotychczas przyjęła Lizbona. – To oficjalne statystyki, które szybko się dezaktualizują – potwierdził PAP pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Meczetu Centralnego Lizbony. – Zjawisko wyjazdów uchodźców przyjętych przez Portugalię jest naprawdę masowe. Głównym kierunkiem tych wyjazdów są Niemcy – dodał.

Z danych instytucji przyjmujących imigrantów wynika, że spośród 474 uchodźców, którzy wyjechali z Portugalii, znany jest los zaledwie 147 osób. Zgodnie z ustaleniami z 2015 r. Portugalia, w ramach tzw. kwotowego systemu rozdziału uchodźców w UE, miała przyjąć blisko 4300 imigrantów. Trafili do niej głównie obywatele Syrii, Iraku oraz Erytrei.

W ubiegłym roku premier Antonio Costa zadeklarował gotowość do przyjęcia dodatkowych 5 700 osób.

źródło:

Zobacz więcej