RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Austria zgodziła się na ekstradycję Pawła K. Polak jest podejrzany o zabójstwo sprzed 19 lat

Sprawa dotyczy zabójstwa 17-letniej Iwony ze Szczucina w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. (fot. arch.PAP/Paweł Topolski)

Jest decyzja austriackiego sądu w sprawie ekstradycji Pawła K. Jest on podejrzany o brutalne morderstwo nastoletniej Iwony Cygan w 1998 roku. K. został zatrzymany na początku stycznia w Wiedniu. Od tamtego czasu przebywa w areszcie.

Zagadka morderstwa sprzed 18 lat bliska rozwiązania. List gończy za 46-latkiem

46-letni Paweł Kopacz, podejrzany o zamordowanie ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan przed 18 laty, jest poszukiwany listem...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy zabójstwa 17-letniej Iwony ze Szczucina w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Jej ciało znalazł nazajutrz przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Sekcja zwłok wskazała jako przyczynę śmierci uduszenie. Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone.

Obecnie śledztwo kontynuuje zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat – Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W wyniku intensywnych czynności śledczych pod koniec grudnia ub.r. ustalono podejrzanych w tej sprawie. Po przełamaniu przez śledczych „zmowy milczenia”, w sprawie o zabójstwo sprzed blisko 19 lat ustalono dziewięć podejrzanych osób.

Sprawa brutalnego morderstwa sprzed 18 lat pod lupą krakowskiego „Archiwum X”

Po osiemnastu latach policjanci z krakowskiego „Archiwum X” chcą odnaleźć szczątki zamordowanej studentki Katarzyny Z. W poniedziałek specjalna...

zobacz więcej

Zatrzymanie „Młodego Klapy”

Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem prokurator postanowił przedstawić Pawłowi K. pseud. „Młody Klapa”, urodzonemu w 1971 roku w Szczucinie i ostatnio mieszkającemu w Wiedniu. Ponieważ nieznane było miejsce jego pobytu, prokuratura wydała za nim list gończy i prowadziła poszukiwania międzynarodowe, a Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał Europejski Nakaz Aresztowania.

Na tej podstawie Paweł K. został zatrzymany 9 stycznia w Wiedniu przez austriackie organy ścigania. W połowie stycznia wysłany został wniosek o ekstradycję, zgodnie z oczekiwaniami strony austriackiej.

Pomagał ojciec

Jak wynikało z zarzutu zawartego w liście gończym, zdaniem prokuratury podejrzany 13 i 14 sierpnia 1998 r. w Szczucinie i Łęce Szczucińskiej, korzystając z pomocy dwóch osób, m.in. swego ojca (który usłyszał zarzuty pomocnictwa i trafił do aresztu na trzy miesiące), dopuścił się zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. W Szczucinie zadawał swojej ofierze liczne ciosy twardym narzędziem, a następnie wywiózł ją w okolice wałów przeciwpowodziowych w Łęce Szczucińskiej i – brutalnie krępując – doprowadził do śmierci.

Jest zgoda na ekstradycję domniemanego mordercy Iwony Cygan

Ukrywający się w Austrii 46-letni Paweł Kopacz powinien wkrótce trafić do Polski – ustalił Magazyn śledczy Anity Gargas. Mężczyzna, za który...

zobacz więcej

Zarzuty dla policji

Oprócz Pawła K. i jego ojca, zarzuty usłyszało też sześciu ówczesnych lub obecnych funkcjonariuszy policji. Zarzucono im nadużycie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub niedopełnienie obowiązków oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego - co skutkowało niewykryciem sprawcy zabójstwa i jego pomocników przez ponad 18 lat. Wszyscy zostali aresztowani. Jeden z nich postanowił dobrowolnie poddać się karze i został już skazany przez Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej na 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 3 tys. grzywny.

Kolejną podejrzaną osobą jest ówczesna koleżanka Iwony Cygan, Renata G.-D., której zarzucono czterokrotne składanie fałszywych zeznań. Ona również trafiła do aresztu.

Zniknięcie świadka

Do tej pory policja i prokuratura, analizując zgromadzony materiał dowodowy, ustaliła też, że z zabójstwem Iwony C. bezpośredni związek ma zaginięcie i śmierć innego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna ten w styczniu 1999 r., bezpośrednio po emisji programu kryminalnego, w którym omawiane było zabójstwo nastolatki i zapowiadana nagroda dla informatora, miał opowiadać, że zna sprawcę. Następnego dnia zniknął. Jego zwłoki znaleziono po kilku miesiącach w Wiśle, kilkanaście kilometrów poniżej Łęki Szczucińskiej.

źródło:
Zobacz więcej