RAPORT

Kampania 2020

Wikipedia walczy z „fake newsami”. Powstanie specjalny serwis

Neutralność i brak reklam - to mają byc mocne strony nowego serwisu (fot. flickr/Andrew_Writer)

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales ma uruchomić nowy serwis informacyjny, by walczyć z „fałszywymi informacjami” zalewającymi internet. Będzie się nazywał Wikitribune (czyli Wikitrybuna), a jego mocnymi stronami ma być neutralność i brak reklam.

Facebook chce walczyć z „fake newsami”. Chodzi o wybory we Francji

Serwis społecznościowy Facebook uruchomił we Francji narzędzie, którego celem ma być walka z fałszywymi informacjami (tzw. fake news) przed...

zobacz więcej

Serwis ma skupiać zawodowych dziennikarzy i wolontariuszy. Każdy piszący będzie musiał powołać się na źródło podawanej informacji. Wszyscy będą też zobowiązani do publikowania w całości tekstowych zapisów nagrywanych wywiadów. Na początku szefem Wikitrybuny ma być sam Jimmy Wales.

Wśród doradców znajdą się profesor prawa, wykładowca dziennikarstwa, aktorka i inwestor z Doliny Krzemowej. Serwis ma być bezpłatny. Kluczowe staną się więc kwoty wpłacane dobrowolnie na jego funkcjonowanie przez użytkowników.

Zdaniem niektórych ekspertów projekt ma potencjał, ale trudno wyrokować, czy będzie mógł konkurować z największymi serwisami informacyjnymi.

źródło:
Zobacz więcej