Znamy laureatów Fryderyków w dziedzinie muzyki poważnej

Piotr Paleczny, Janusz Wawrowski i Kwartet Śląski znaleźli się wśród laureatów Fryderyków w dziedzinie muzyki poważnej. Ceremonia rozdania Nagród Akademii Fonograficznej odbyła się w poniedziałek w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Polska muzyka rośnie w siłę. Krytycy o Fryderykach 2017

– Kiedy dołączyłem do tej akademii, nienawidziłem Fryderyków. Uważałem, że są to nagrody bardzo niewiarygodne. Postanowiłem to zmienić i dziś...

zobacz więcej

W tym roku Fryderyki – Nagrody Akademii Fonograficznej wręczono po raz 23. W uroczystości wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Złoty Fryderyk

Złotym Fryderykiem za całokształt pracy twórczej, uhonorowano pianistę i pedagoga Piotr Palecznego.

W kategorii „album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” Akademia nagrodziła album De Profundis - „Polish Psalms of the 20th and 21st Century” nagrany przez Chór Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Płyta „J.S. Bach: Sonaty BWV 525-530” autorstwa Marka Toporowskiego, Irminy Obońskiej i Marka Caudle'a została uznana za najlepszy wydany w 2016 r. krążek w kategorii „album roku muzyka dawna”.

W kategorii „album roku recital solowy” zwyciężyło nagranie skrzypka Janusza Wawrowskiego zatytułowane „Sequenza”.

Dwie statuetki

Fryderykiem w kategorii „album roku muzyka kameralna” nagrodzono płytę „Musica Profana 1” Pawła Łukaszewskiego. Artysta otrzymał także drugą statuetkę za wydaną w ubiegłym roku „IV Symfonię o Bożym Miłosierdziu”. Nagroda została przyznana temu krążkowi w kategorii „album roku muzyka współczesna”.

Z kolei płyta „Maksymiuk & Sinfonia Varsovia” została zwycięzcą w kategorii „album roku muzyka symfoniczna i koncertująca”.

Dwie nagrody za „najlepszy album polski za granicą” oraz „najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” otrzymał Kwartet Śląski za płytę „Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets”.

Uroczysta gala

Uroczystość uświetniła między innymi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” dyrygowany przez Annę Szostak. Galę poprowadził Jacek Hawryluk.

Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone w środę, w Teatrze Polskim w Warszawie.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 r. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, która powstała w 1999 r. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy ponad 1300 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.

źródło:

Zobacz więcej