Powyborczy dług Nowoczesnej. Partia zalega z zapłatą 2 mln złotych

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (fot. PAP/Marcin Obara)

Lider Nowoczesnej nie rozliczył się ze skarbem państwa. „Chodzi o zaległe 2 mln zł, które powinien przekazać na rzecz państwa za nieprawidłowe przelanie równowartości tej kwoty w ramach sprawozdania finansowego partii za 2015 rok” – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Petru do Verhofstadta: Polska przestaje być demokratyczna

„Polska z dnia na dzień coraz bardziej przestaje być demokratycznym państwem prawa” – napisał w liście do przewodniczącego Grupy ALDE Guya...

zobacz więcej

Według Polskiej Agencji Prasowej, która przeanalizowała sprawozdania finansowe partii politycznych za 2016 r., Nowoczesna nie przekazała do tej pory na rzecz skarbu Państwa blisko 2 mln zł.

W 2015 r. ugrupowanie Ryszarda Petru niezgodnie z przepisami przelało równowartość wspomnianej kwoty z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Zgodnie z kodeksem wyborczym pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd zostać przelane na konto komitetu wyborczego.

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe Nowoczesnej. Decyzję w tej sprawie podtrzymał Sąd Najwyższy. W wyniku wspomnianego uchybienia partia straciła także 75 proc. przyznanej ponad sześciomilionowej subwencji, czyli ok. 4,65 mln zł. Nowoczesna straciła prawo do subwencji na trzy lata.

źródło:
Zobacz więcej