RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ruszają targi w Hanowerze. W tym roku Polska współgospodarzem

Na targach w Hanowerze chcemy zaprezentować Polskę młodą, Polskę odważną, Polskę, która się zmienia, ma ambicję, aby równać do najlepszych – powiedziała w niedzielę premier Beata Szydło. Premier Beata Szydło wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzyła w niedzielę międzynarodowe targi przemysłowe.

50 mln zł dla małych firm. Szansa, by błysnąć na Expo i targach w Hanowerze

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie udziału w Międzynarodowej Wystawie Expo w Astanie w 2017 r. oraz w targach...

zobacz więcej

– Przed nami 60. edycja największych na świecie targów przemysłowych Hannover Messe 2017. Polska jest dumna z tego, że została uhonorowana tytułem kraju partnerskiego tego prestiżowego wydarzenia – powiedziała szefowa rządu.

– Chcemy na tych targach zaprezentować państwu Polskę, jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną, w oparciu o rozwój nowych technologii. Polskę młodą, Polskę odważną, Polskę, która się zmienia, Polskę, która ma ambicję, aby równać do najlepszych – mówiła premier Szydło.

– Chcemy zaprezentować państwu to, co mamy najwartościowszego – młodych ludzi, którzy przyjechali z pomysłami, ze swoimi propozycjami, ale też firmy, który uznane są już od wielu lat i funkcjonują na rynku – wskazała premier.

Premier podkreśliła, że przyjechała do Hanoweru w czasie, kiedy opublikowano niektóre dane dot. gospodarki, spośród których wiele „jest najlepszymi od siedmiu lat”.

– Jest jeden wynik, który pokazuje, jaki jest w tej chwili w Polsce nastrój i co myślą Polacy – otóż nie było tak dobrego nastroju - i przekonania o swojej dobrej sytuacji – polskich rodzin od 1992 r. – mówiła szefowa rządu.

– W tej chwili blisko ponad 60 proc. polskich rodzin, Polaków ocenia swoją sytuację jako dobrą, jako pozytywną i to jest efekt dobrych zmian, które wprowadzane są w Polsce od półtora roku – dodała premier. Premier zaznaczyła, że w przeciągu 1,5 roku jej rząd przygotował odważne propozycje dla biznesu i przedsiębiorców.

– Stworzyliśmy perspektywę rozwoju dla młodych ludzi, dla przedsiębiorców, ale daliśmy tez ludziom poczucie bezpieczeństwa, co w tak trudnych w tej chwili czasach również w Europie jest niezwykle cenne i ważne – powiedziała premier.

„Symbol otwartości

– Historia targów w Hanowerze była pasmem sukcesów – oceniła kanclerz Niemiec. Według Angeli Merkel targi w Hanowerze to „znak charakterystyczny tego miasta, tego kraju związkowego, ale również jest to pokaz przemysłu całego kraju". – Od zawsze jest to symbol otwartości na świat naszego przemysłu – podkreśliła Merkel.

– Już w 1950 r. z zagranicy byli tu obecni nie tylko liczni wystawcy, ale również liczni wizytujący. I teraz wystawcy z zagranicy stanowią 60 procent, także zdecydowaną większość spośród 6,5 tys. wszystkich wystawców i reprezentują firmy z 70 krajów – mówiła kanclerz. Dlatego też - jak wskazała - targi są odzwierciedleniem daleko idącej międzynarodowej dobrej współpracy Niemiec z innymi krajami.

– Cieszymy się, że w tym roku z krajem sąsiadującym, z Polską właśnie, otwieramy te targi, z Polską, z którą mamy bardzo ścisłe stosunki – zaznaczyła Merkel.
teraz odtwarzane
Jak ważnym partnerem biznesowym dla Polski są Niemcy?

Polskie stoisko na targach

Zgodnie z planem szefowe rządów Polski i Niemiec mają rozmawiać jeszcze w niedzielę o m.in. o wyborach prezydenckich we Francji, kwestiach związanych z Brexitem, a także o problemie migracji.

Hannover Messe, które w tym roku odbędą się między 24 a 28 kwietnia, to jedne z największych targów przemysłowych na świecie.

W Hanowerze obok szefowej rządu obecni będą także wicepremierzy: minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin. Morawiecki weźmie udział m.in. w podpisaniu umów pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami.

W poniedziałek Szydło i Merkel wezmą udział w otwarciu polskiego stoiska na targach. Na stanowisku, które zajmie około 1,2 tys. metrów kwadratowych, zaprezentuje się 10 polskich firm.

źródło:

Zobacz więcej