RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Pamięć o zbrodni nie przemija”. 72. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrück

Przez obóz przeszło 132 tys. kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tys. (fot. WikimediaCommons/Bundesarchiv, Bild)
Przez obóz przeszło 132 tys. kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tys. (fot. WikimediaCommons/Bundesarchiv, Bild)

W dawnym, niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück rozpoczną się w sobotę uroczystości upamiętniające ofiary obozu koncentracyjnego. W obchodach 72. rocznicy oswobodzenia KL Ravensbrück przez Armię Czerwoną udział wezmą byłe więźniarki, lokalne władze i polska młodzież.

„Ten kontrast był haniebny”. Byłe więźniarki Ravensbrück jadły z plastikowych naczyń. VIP-y dostały obiad na zastawie

Ostra krytyka spadła na organizatorów obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Okazało się, że wiele z blisko 90 zaproszonych na...

zobacz więcej

Uroczystości rozpocznie prezentacja fragmentów prac wykonanych przez młodzież w ramach VI ogólnopolskiego projektu edukacyjnego organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie gimnazjów i liceów zaprezentują wywiady, jakie przeprowadzili w ramach projektu „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Uczestnicy programu mieli za zadanie odnaleźć i nagrać rozmowy z kobietami, które byłe wiezione w KL Ravensbrück.

Uroczystości są okazją nie tylko do uczenia pomordowanych w KL Ravensbrück, ale też do przekazania ważnego przesłania młodzieży. Była więźniarka obozu Barbara Piotrowska podkreśla, że przede wszystkim przyjeżdża na teren dawnego obozu po to, by oddać hołd wszystkim kobietom, które tam zginęły, pokazać Niemcom i światu, że pamięć o tamtej zbrodni nie przemija.

Byłe więźniarki złożą wieńce przy symbolicznych miejscach na terenie obozu KL Ravensbrück, m.in. przy obozowym krematorium, czy tablicy upamiętniającej śmierć ponad 30 tysięcy Polek.

Niemiemcki obóz KL Ravensbrück

KL Ravensbrück było miejscem szczególnie tragicznym dla Polek, ponieważ do obozu były przywożone za działania konspiracyjne, z wyrokiem kary śmierci i poddawane eksperymentom pseudomedycznym. Polki były jedynymi, na których właśnie takich eksperymentów dokonywali Niemcy.

W latach 1939-1945 w obozie Niemcy więzili ponad 132 tys. kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tys. Spośród 40 tys. Polek, obóz przeżyło 8 tys. Gdy 30 kwietnia 1945 r. czerwonoarmiści weszli na teren Ravensbrück, zastali w nim około 3 tys. wycieńczonych i chorych kobiet oraz kilkuset mężczyzn z pobliskiego podobozu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej