W Polsce opłaca się inwestować. Wiarygodność kredytowa bez zmian

Agencja ratingowa Standard & Poor's pozostawiła ocenę wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie BBB+. Cząstkowa ocena, czyli tak zwana perspektywa, także nie zmieniła się – nadal jest „stabilna”.

„Dane GUS potwierdzają, że gospodarka+ jest faktem”

– O 11,1 procenta wzrosła produkcja przemysłowa. O 17,2 procent wzrosłą produkcja budowlana. O 5,2 procent wzrosło przeciętne wynagrodzenie. Liczba...

zobacz więcej

Obecna ocena oznacza, że Polska jest jakby w czwartej lidze, z siedmiu możliwych, ale inwestować ciągle się opłaca. Do pozytywów Polski agencja S&P zalicza przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Obawy wzbudzają jednak, jak stwierdza komunikat, istotne wydatki socjalne, obniżenie wieku emerytalnego i ciągła niepewność polityczna.

Obecny rating dla Polski jest najsurowszy w porównaniu do dwóch innych największych agencji ratingowych. Ocena wiarygodności kredytowej jest dość istotna. Może kształtować kursy walut, wpływa na wskaźniki giełdowe czy koszty obsługi zadłużenia danego kraju.

Agencja przedstawiła prognozy poszczególnych wskaźników makroekonomicznych na najbliższe lata. Jak szacuje, wzrost realnego PKB w 2017 r. wyniesie 3,3 proc., natomiast deficyt budżetowy nie przekroczy granicy 3 proc. przez cały okres prognozy.

źródło:
Zobacz więcej