Nie żyje Magdalena Abakanowicz. Była słynna na całym świecie

Zmarła rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz - poinformował rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Adam Myjak.

Hasior, Kantor i Beksiński. Otwarto wrocławskie Muzeum Sztuki Współczesnej

Długo czekali wrocławscy wielbiciele sztuki współczesnej na miejsce, w którym będą mogli podziwiać dzieła ulubionych artystów i doczekali się. W...

zobacz więcej

– W tym roku uchwałą senatu uczelni zadecydowaliśmy, aby przyznać Magdalenie Abakanowicz doktorat h.c. warszawskiej ASP. To wielka postać polskiej sztuki, polskiej rzeźby. Niestety, los jest taki, jaki jest i nie zdążyliśmy. Ale Magdalena Abakanowicz była dla nas zawsze i długo jeszcze będzie punktem odniesienia, wspaniałą artystką, która całym swoim życiem i twórczością zasłużyła sobie na ważne miejsce w historii polskiej sztuki – powiedział Adam Myjak, polski fotograf.

–  To smutna wiadomość dla polskiej kultury i polskiego społeczeństwa. Pani Magdalena Abakanowicz to jedna z najwybitniejszych naszych rzeźbiarek, instalatorek, prekursorka w swojej dziedzinie sztuki – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński o zmarłej artystce.

Magdalena Abakanowicz w 1954 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, potem ASP w Trójmieście. Od 1979 roku była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny), w której prowadziła zajęcia ze studentami w latach 1965-1990.

Od 2006 roku była członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

W latach 60. artystka stworzyła cykl abakanów, który składał się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Spełniały też funkcję praktyczną, bowiem łatwiej było je magazynować. W 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie podwieszane u sufitu prace wywarły ogromne wrażenie swoją ekspresją barwy, fakturą, miękkością i pomysłowością. W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co było początkiem jej światowej kariery. Częstym elementem jej twórczości były zwielokrotnione sylwetki ludzkie stojące w pewnym porządku. Przykładem tego nurtu jest praca Nierozpoznani, wykonana z okazji 750-lecia lokacji Poznania.

źródło:
Zobacz więcej