Kim był terrorysta z Paryża? 16 lat temu strzelał do policjantów

Napastnik zaatakował w centrum Paryża (fot. Reuters/Christian Hartmann/tt/Andrew Bruce‏ )

Sprawca ataku w Paryżu przed atakiem wysyłał policjantom pogróżki, a 16 lat temu również strzelał do funkcjonariuszy, za co został skazany na 20 lat więzienia - informują francuskie media.

Atak terrorystyczny w centrum Paryża. Nie żyje policjant i jeden z napastników

Jeden policjant zginął, a dwóch zostało rannych w strzelaninie na Polach Elizejskich w centrum Paryża. Francuska policja podała, że dwóch mężczyzn...

zobacz więcej

Odpowiedzialność za strzelaninę wzięła na siebie organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie. Według niej ataku dokonał „żołnierz IS” Abu Yousif, obywatel Belgii. Francuska prokuratura zidentyfikowała sprawcę; według niej to 39-letni Francuz Karim C. Agencja AP podaje, że chodzi o Karima Cheurfiego.

Powiązania z Państwem Islamskim

39-latek urodził się w imigranckim getcie pod Paryżem. Miał powiązania z tzw. Państwem Islamskim i figurował w spisie osób, które są w kręgu zainteresowań francuskiego wywiadu. Jak informuje „Mirror”, napastnik wcześniej wysyłał policjantom pogróżki za pośrednictwem internetu. Do funkcjonariuszy strzelał już w 2001 r., gdy został złapany w kradzionym samochodzie. Usłyszał wyrok 20 lat więzienia, ale został przedterminowo wypuszczony na wolność. Policja opublikowała zdjęcie napastnika.

Dortmund, Boston, Monachium. Terroryzm nie zapomina o sporcie

Wtorkowy atak terrorystyczny w Dortmundzie przed meczem Ligi Mistrzów to dowód, że dla terrorystów nie ma żadnej świętości. Będąca w założeniu...

zobacz więcej

W strzelaninie na Polach Elizejskich w centrum Paryża zginął jeden policjant, a dwóch zostało rannych. Muzułmański ekstremista otworzył ogień z broni automatycznej do policjantów, którzy patrolowali obszar znajdujący się przy jednej z najpopularniejszych wśród turystów ulic handlowych.

Napastnik wysiadł z auta i zaczął strzelać w radiowóz, zabijając policjanta. Zginął od kul funkcjonariusza w chwili, gdy usiłował uciec w boczną uliczkę w pobliżu restauracji Le Fouquet’s na Polach Elizejskich.

Nadzwyczajne posiedzenie

Prezydent François Hollande, który w perspektywie zbliżających się wyborów zwołał w Pałacu Elizejskim nadzwyczajne posiedzenie osób odpowiedzialnych w rządzie za sprawy obrony i bezpieczeństwa, nie ma wątpliwości, że był to atak terrorystyczny. Według ministerstwa spraw wewnętrznych stan jednego z dwóch poważnie rannych przez napastnika policjantów nie budzi żadnych obaw.

źródło:
Zobacz więcej