Inwestycja w przyszłość. 5 mld złotych na program Mieszkanie+

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. (fot. Pixabay/Kamyq)

– W tej chwili mamy do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie Plus – powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Dodał, że to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Adamczyk: program Mieszkanie Plus jest skazany na sukces

– Polska znajduje się na ostatnim miejscu w Europie z kwotą ok. 360 mieszkań na tysiąc mieszkańców. Chcemy dojść do średniej europejskiej, która...

zobacz więcej

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie+. Do tej pory BGKN podpisał ponad 70 umów na budowę mieszkań w ramach programu. Budynki powstaną na łącznym obszarze 220 ha, chodzi o prawie 20 tys. lokali. Pod koniec tego roku przewidywane jest oddanie pierwszych mieszkań w jednej z gmin.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), którego jedną ze składowych jest program Mieszkanie+, rząd przyjął 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z programem Mieszkanie+, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.

W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za metr.

Jarosław Kaczyński: mieszkanie to warunek normalnego życia i wolności

– Własne mieszkanie albo mieszkanie wynajęte, ale w sposób pewny i za niewielką cenę, to jest warunek normalnego życia. To jest, można powiedzieć,...

zobacz więcej

Prawo dla wszystkich

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie+, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

Jak czytamy na stronie BGK Nieruchomości S.A., jest on spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków. BGK Nieruchomości S.A. – podano – wzmacnia potencjał ogólnopolskiego rynku mieszkaniowego poprzez realizację inwestycji o istotnym znaczeniu dla lokalnych społeczności.

– Naszą misją jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla słabiej uposażonych rodzin. Działamy na zasadach komercyjnych, bez angażowania pieniędzy podatników – deklaruje instytucja.

źródło:

Zobacz więcej