Rafalska: dzięki 500+ stać nas na więcej, potwierdzają to dane GUS

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Beaty Szydło (fot.flickr.com)

– Dzięki programowi „500+” polskie rodziny stać na coraz więcej, potwierdzają to dane GUS o sprzedaży detalicznej – poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

„Program Rodzina 500 plus to inwestycja w polskie rodziny”

– Po roku funkcjonowania programu Rodzina 500 plus można powiedzieć, że jego założenia zostały zrealizowane z nadwyżką. Wśród rodzin wychowujących...

zobacz więcej

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w miesięcznym – o 16,5 proc. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc.) mebli, AGD i RTV (18,1 proc.), prasy i książek (o 17,8 proc.). Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 5,2 proc., a zatrudnienie o 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

– W tak dużym wzroście sprzedaży detalicznej ma swój udział rządowy program 500 plus oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń – powiedziała Rafalska, odnosząc się do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Jej zdaniem dane GUS pokazują, że stać nas na więcej – nie tylko zaspokajanie bieżących potrzeb. – Z satysfakcją obserwuję marcowy spadek sprzedaży wyrobów alkoholowych (3,4 proc.), bo przecież przy wprowadzaniu programu 500+ to była jedna z obaw podnoszonych przez opozycję – marnotrawienia środków i przeznaczania na alkohol – powiedziała.

Zwróciła uwagę na wzrosty sprzedaży odzieży, obuwia, mebli, sprzętu AGD i RTV, książek. – To jest wszystko, co jest niezbędne, najpilniejsze dla rodziny – takie codzienne wydatki, na które wiele rodzin wcześniej nie mogło sobie pozwolić – powiedziała minister rodziny.

„Dzięki 500+ bieda w Polsce przestaje mieć twarz dziecka”

– Program 500+ jest nie tylko dobry, w sensie socjalnym ,dla wielu polskich rodzin, ale też jest korzystny dla polskiej gospodarki, bo dostarcza...

zobacz więcej

Rosną wpływy z VAT do budżetu

Podkreśliła, że dla budżetu ważne jest, że rosną wpływy z VAT. Zauważyła, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, a marcowy wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż się spodziewano.

Program „Rodzina 500+” ruszył w kwietniu zeszłego roku. Z programu korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, świadczenie otrzymuje 3 mln 820 tys. dzieci. Program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18. roku życia.

Do rodzin trafiło już w sumie 21 mld zł.

Jak pokazują badania, rodziny wydają pieniądze ze świadczenia na odzież, obuwie, rodzinne wakacje, wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci, a także wydatki związane z edukacją, takie jak książki i pomoce naukowe, dodatkowe zajęcia dla dzieci.

źródło:

Zobacz więcej