Rozkazy dla szpicy NATO popłyną ze Szczecina

Szczeciński korpus jest gotowy do kierowania jednostkami NATO (fot. US Army)

Ze szczecińskiej kwatery dowodzone będą wojska NATO operujące w naszej części Europy – informuje „Rzeczpospolita”. Ostatnim sprawdzianem będą zaplanowane w czerwcu ćwiczenia „Saber Strike-17”.

Trump: mówiłem, że NATO jest przestarzałe. Już tak nie uważam

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wyraził zdecydowane poparcie dla Paktu Północnoatlantyckiego. Po spotkaniu z sekretarzem generalnym...

zobacz więcej

Zgodnie z postanowieniami szczytów sojuszu w Newport oraz w Warszawie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie przygotowuje się do koordynacji i do dowodzenia siłami szybkiego reagowania NATO w naszym regionie.

W dniach 5-14 czerwca odbędą się ćwiczenia wojskowe „Saber Strike-17”, będące sprawdzianem generalnym gotowości oddziałów Sojuszu. Ćwiczenia mają się odbywać głównie w Szczecinie.

Dziennik przypomina, że już w ubiegłym roku oficerowie szczecińskiego korpusu przeszli serię ćwiczeń, m.in. sztabowych w Bydgoszczy. Dzięki tym testom szczeciński korpus jest już gotowy m.in. do przyjęcia tzw. szpicy i dowodzenia nią, a także do kontroli operacyjnej nad sześcioma jednostkami integracyjnymi sojuszu (ang. NFIU) w Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.

źródło:
Zobacz więcej