Kolejne ofiary komunistów i nazistów zidentyfikowane. IPN nie ujawni kilku nazwisk

Pracownicy IPN poszukują ofiar totalitaryzmów (fot. IPN)

Zgrzyt przed piątkową uroczystością w Pałacu Prezydenckim z udziałem Andrzeja Dudy. IPN ma podczas niej podać nazwiska osób, których szczątki odnaleziono m.in. podczas prac ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” warszawskiego cmentarza na Powązkach. Genetycy informują, że udało się zidentyfikować 14 ofiar, ale dziś zostaną podane nazwiska dwunastu. Tylko ofiar komunizmu.

Prace ekshumacyjne na stołecznym Bródnie. Odkryto szczątki czterech żołnierzy

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki czterech żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy zostali pochowani w bezimiennej mogile na...

zobacz więcej

Pracownicy Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów ze Szczecina (PBGOT) wskazują, że zidentyfikowanych osiem ofiar zbrodni komunistycznych oraz sześć – niemieckich. Wydobyto je podczas prac ekshumacyjnych na Łączce w Warszawie oraz w Białymstoku.

„Rzeczpospolita” podaje, że IPN nie zdecydował się na ogłoszenie nazwisk sześciu osób zamordowanych przez Niemców, których szczątki zostały znalezione na terenie aresztu śledczego w Białymstoku (W sumie znaleziono tam szczątki ok. 400 osób – przyp. red.).

Uroczystość w pałacu

Podczas piątkowej uroczystości zostaną przedstawione dane ośmiu osób, o których informuje PBGOT, oraz czterech innych ofiar zbrodni komunistycznych odnalezionych w różnych regionach kraju.

– Stała się rzecz niezrozumiała, postanowiono podzielić ofiary na lepsze, czyli ofiary zbrodni komunistycznych, i gorsze, czyli ofiary Niemców – twierdzi osoba związana z zespołem poszukującym ofiar.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który odpowiada za projekt związany z poszukiwaniem szczątków ofiar zbrodni systemów totalitarnych, zapewnia, że ogłoszenie nazwisk może nastąpić po zakończeniu badań medycznych, ale także kwerendy w archiwach i poznaniu biografii ofiar.

źródło:
Zobacz więcej