Polacy imponują przedsiębiorczością. Powstają dziesiątki tysięcy firm

W tym roku może paść rekord w liczbie nowo powstałych firm (fot. Pixabay)

Zapał do zakładania biznesów w Polsce nie ustaje – pisze „Puls Biznesu”. W pierwszym kwartale tego roku w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zarejestrowano 12,7 tys. spółek i blisko 72 tys. indywidualnych działalności gospodarczych.

Polska jak azjatyckie tygrysy? Taki rozwój gospodarczy ma zapewnić nowy ład podatkowy

Polski system podatkowy jest skomplikowany oraz niesprawiedliwy – twierdzą przedsiębiorcy i oceniają, że ten ustrój nie nadaje się do naprawy....

zobacz więcej

Gazeta przypomina, że w ubiegłym roku zanotowano absolutny rekord wszystkich nowych firm, których powstało łącznie aż 337 tys. W roku wynik może być jeszcze lepszy.

Wprawdzie w pierwszym kwartale pojawiło się w KRS o 300 spółek mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (13 tys.), ale statystykę podreperowała większa o 1 tys. liczba założonych indywidualnych działalności gospodarczych.

Tradycyjnie najwięcej spółek powstało w woj. mazowieckim – 34 proc. Na drugim miejscu jest wielkopolskie – 10 proc., a na trzecim małopolskie – 9,3 proc. Śladowe liczby spółek pojawiły się w województwach: świętokrzyskim, podlaskim, opolskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim – nieco ponad 1 proc. ogółu.

źródło:
Zobacz więcej