Materiał stworzony przez Polaków chroni przed mikroorganizmami

Hybrydowy materiał zawiera aktywne biologicznie srebro (fot. HussarTech)

Polska spółka HussarTech stworzyła innowacyjny materiał, który ma wyjątkowe właściwości bakterio- i grzybobójcze – informuje „Puls Biznesu”.

Polski robot ruszy na podbój Marsa. Kret pokonał konkurencję

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku – oświadczył dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret HP3...

zobacz więcej

Założona przez badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego spółka HussarTech zajmuje się prowadzeniem naukowych prac badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie technologii zabezpieczających produkty przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Naukowcom udało się stworzyć HybriCaps, czyli hybrydowy materiał o dużej aktywności bakteriostatycznej. Właściwości takie zapewnia porowata mikromatryca mineralna zawierająca aktywne biologicznie srebro.

Wynalazcy przekonują, że materiał pozwala na wydajną eliminację mikroorganizmów poprzez ich kontakt z aktywnym srebrem znajdującym się w zabezpieczonym materiale. W przypadku produktów niezabezpieczonych dodatkiem antymikrobiotycznym może dochodzić do tworzenia się na ich powierzchni tzw. biofilmów. Te mogą z kolei prowadzić do degradacji materiału, obniżenia estetyki produktu, wytwarzania nieprzyjemnych zapachów, a nawet stanowić ogniska szerzenia się zakażeń.

źródło:
Zobacz więcej