Materiał stworzony przez Polaków chroni przed mikroorganizmami

aktualizacja: 07:45 wyślijdrukuj
fot
Hybrydowy materiał zawiera aktywne biologicznie srebro (fot. HussarTech)

Polska spółka HussarTech stworzyła innowacyjny materiał, który ma wyjątkowe właściwości bakterio- i grzybobójcze – informuje „Puls Biznesu”.

Założona przez badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego spółka HussarTech zajmuje się prowadzeniem naukowych prac badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie technologii zabezpieczających produkty przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Naukowcom udało się stworzyć HybriCaps, czyli hybrydowy materiał o dużej aktywności bakteriostatycznej. Właściwości takie zapewnia porowata mikromatryca mineralna zawierająca aktywne biologicznie srebro. Wynalazcy przekonują, że materiał pozwala na wydajną eliminację mikroorganizmów poprzez ich kontakt z aktywnym srebrem znajdującym się w zabezpieczonym materiale. W przypadku produktów niezabezpieczonych dodatkiem antymikrobiotycznym może dochodzić do tworzenia się na ich powierzchni tzw. biofilmów. Te mogą z kolei prowadzić do degradacji materiału, obniżenia estetyki produktu, wytwarzania nieprzyjemnych zapachów, a nawet stanowić ogniska szerzenia się zakażeń.

Wybrane dla Ciebie