Gospodarka przyspiesza. Wskaźniki lepsze od oczekiwanych

Wpływ na gospodarkę ma m.in. wyraźne ożywienie w branży budowlanej (fot. Pexels)

Rok w gospodarce rozpoczął się od mocnego akordu i z każdym miesiącem przybywa powodów do optymizmu – pisze „Puls Biznesu”. Dziennik zwraca uwagę na dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które przebiły oczekiwania analityków.

Tempo wzrostu PKB przyspiesza. Optymistyczne dane banku centralnego

Wprawdzie wolno, ale tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto przyspiesza – podaje „Puls Biznesu”. Dziennik powołuje się na statystykę bilansu...

zobacz więcej

Ekonomiści mBanku od kilku tygodni przekonują wszystkich do większego optymizmu. Ich zdaniem wchodząc głębiej w marcowe informacje z przemysłu, można znaleźć wiele dobrych wieści. W niektórych kategoriach produkcji, na przykład maszyn i urządzeń, widać bowiem wzrost przekraczający 20 proc. rok do roku.

Dobre sygnały płyną też z placów budowy. Jeszcze w ubiegłym roku produkcja budowlano-montażowa tkwiła w głębokiej recesji, a w marcu zaskoczyła wszystkich wzrostem o 17,2 proc. rok do roku po spadku w lutym o ponad 5 procent. Wpływ na to miała między innymi ciepła aura, ale w ocenie dziennika nawet bez tego odbicie jest solidne.

W ocenie „Pulsu Biznesu” pozytywne trendy w gospodarce przybierają na sile, a azymut dla wzrostu PKB to 4 procent.

źródło:
Zobacz więcej