Berczyński złożył dymisję. MON wyznaczyło na jego następcę Nowaczyka

Dr Wacław Berczyński przesłał do MON pismo, w którym złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej – poinformował w czwartek portal wPolityce.pl. Informację potwierdziło Ministerstwo Obrony Narodowej. Na Twitterze pojawiła się informacja, że dymisja została przyjęta.

Kto wykończył caracale? Berczyński kontra MON

Dr Wacław Berczyński twierdzi, że miał swój udział rezygnacji z kontraktu na śmigłowce caracal. MON zaprzecza i przekonuje, że powodem rezygnacji z...

zobacz więcej

Dr Berczyński przebywa obecnie w swoim domu w Stanach Zjednoczonych. W liście do ministra obrony narodowej napisał, że z powodów osobistych nie może przyjechać do Polski.

Antoni Macierewicz, który upublicznił list na Twitterze, podziękował przewodniczącemu i poinformował, że pełniącym jego obowiązki będzie dr inż. Kazimierz Nowaczyk.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Berczyński, który jest przewodniczącym rady nadzorczej remontujących śmigłowce Wojkowych Zakładów Lotniczych nr 1, stwierdził: „to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie”.


Według przytoczonej przez „DGP” relacji Berczyńskiego, minister Antoni Macierewicz powiedział mu: „Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców”, miano mu też zaproponować pracę w WZL-1.

„DGP”: MON nie mówi całej prawdy ws. Berczyńskiego i caracali

Wacław Berczyński, przewodniczący podkomisji smoleńskiej, od 2016 miał wgląd do wybranych przez siebie dokumentów z postępowania offsetowego na...

zobacz więcej

Wypowiedź Berczyńskiego dla „DGP” Platforma Obywatelska uznała za przyznanie się do działań nielegalnych i do tego, że powodem decyzji nie były – podawane oficjalnie jako przyczyna rezygnacji – kwestie offsetowe. W ocenie kierownictwa PO, sprawą powinna z urzędu zająć się prokuratura lub komisja śledcza.

MON oświadczyło wówczas, że powodem rezygnacji z podpisania kontraktu na śmigłowce Caracal było niewypełnienie zobowiązań offsetowych.

źródło:

Zobacz więcej