Pierścień dokujący made in Poland połączy wahadłowiec ze stacją kosmiczną

Wahadłowce Dream Chaser będą dostarczały zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (fot. flickr.com/ Sam Churchill)

Polski element w kosmosie. Grupa polskich inżynierów skonstruuje kluczową część dla nowych wahadłowców Dream Chaser, które będą dostarczały zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dzięki członkostwu Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej, rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują zarówno z NASA, jak i z ESA.

Polski robot ruszy na podbój Marsa. Kret pokonał konkurencję

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku – oświadczył dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret HP3...

zobacz więcej

Firma SENER Polska będzie uczestniczyć w budowie systemu dokowania dla wahadłowców. Wahadłowce przygotowuje amerykańska firma Sierra Nevada Corporation. System ma być gotowy w 2019 roku, pierwszy start wahadłowca z systemem planowany jest na rok 2022.

Two, one, zero

Sierra Nevada Corporation (SNC), to jedna z trzech firm, obok SpaceX i Boeinga, która podpisała z amerykańską agencją kosmiczną NASA umowę na regularne dostawy zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W kwietniu umowę ze Sierra Nevada Corporation na dostawę europejskiego systemu dokowania IBDM dla nowych wahadłowców Dream Chaser podpisały Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i konsorcjum pięciu firm z Europy – wśród nich SENER Polska.

Sierra Nevada Corporation jako jedyna ma zastosować tzw. koncepcję ulepszonego wahadłowca. Dream Chaser zdolny będzie do lądowania na każdym lotnisku, które jest w stanie przyjąć duży samolot. Pozostałe kapsuły umożliwiają lądowanie w oceanie przy wykorzystaniu ogromnych spadochronów.

Drużyna pierścienia

Amerykanie, którzy w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną muszą korzystać ze statków rosyjskich, chcą mieć własny środek transportu. Poprosili Europejczyków o dostawę kluczowego elementu – pierścienia dokującego, który zapewni połączenie między wahadłowcem i stacją kosmiczną.

Górnictwo w kosmosie? Na razie wystrzelono wiertarkę

Polska wiertarka dryfowała po wszechświecie. Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej w ramach międzynarodowego eksperymentu testowali ją w...

zobacz więcej

IBDM (International Berthing Docking Mechanism) to innowacyjny system dokowania oraz cumowania pojazdów kosmicznych, pozwalający na łączenie pojazdów o różnych wielkościach. Składa się z systemów umożliwiających m.in. przechwycenie i ustawienie pojazdów w odpowiedniej pozycji oraz zapewnienie szczelnego i sztywnego połączenia między pojazdami. Jako jeden z trzech mechanizmów na świecie jest kompatybilny z tzw. międzynarodowym standardem systemów dokowania – opracowanym przez agencje współpracujące przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W projekcie IBDM firma SENER Polska będzie odpowiadała za zaprojektowanie i produkcję kilku istotnych elementów: mechanizmów połączenia i odłączenia złącz elektrycznych między wahadłowcem a stacją kosmiczną, mechanizmów separujących, sensorów do monitorowania dokowania, cumowania i odcumowania, a także osłon przeciw mikrometeoroidom i kosmicznym śmieciom. Polacy odpowiadają nie tylko za opracowanie tych elementów, ale też ich produkcję. W Polsce zostaną one przetestowane, a potem przekazane liderowi konsorcjum.

źródło:
Zobacz więcej