Dużo solisz, utyjesz. Udowodniły to kosmiczne badania

Sól nie jest przyjaciółką smukłej sylwetki fot. Pixabay/PublicDomainArchive)

Zwykło się mówić, że jedzenie mocno solonych potraw wzmaga pragnienie. Tymczasem naukowcy udowodnili, że to stereotyp, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Sól rzeczywiści wzmaga, ale.. apetyt i amatorzy mocno posolonego jedzenie mogą z łatwością przytyć.

Jadalna kropla wody. Czy to koniec plastikowych butelek?

Naukowcy nieustannie podejmują działania, których celem jest ograniczenie produkcji plastiku. Do tej nierównej walki dołączyli jakiś czas temu...

zobacz więcej

Naukowcy berlińskiego Cetnrum Maksa Delbrücka i uniwersytetu Vanderbilta w Tennessee badali ochotników, którzy zgłosili się do kosmicznego eksperymentu. Byli podzieleni na dwie grupy; jedna przez 105 dni, druga przez 205 dni przebywała w specjalnej kapsule, w warunkach przypominających kosmiczną podróż na Marsa.

Badania podjęto, ponieważ podczas długich misji kosmicznych bardzo ważne jest zaopatrzenie załogi w wodę i jej jak najlepsze wykorzystanie na pokładzie statku. Po prostu każda kropla jest na wagę złota.


Obie 10-osobowe grupy jadły dokładnie to samo, ale dania podawane jednej z nich były mocniej przyprawione solą. Ci, którym dodawano więcej soli do jedzenia, wcale nie mieli dużego pragnienia, natomiast ich organizmy szybciej się odwadniały. Co więcej, pili zbyt mało jak na dzienne zapotrzebowanie człowieka. Sól była wydalana z moczem, natomiast wodę organizm zatrzymywał.

Okazało się także, że syntetyzowanie mocznika pochłania mnóstwo energii, którą trzeba było czerpać z pożywienia. I tak koło się zamknęło. „Kosmonauci” raczeni słonym jedzeniem byli o wiele bardziej głodni niż ci, którym podawano posiłki niskosodowe.

Jak udowodniono, mocznik jest nie tylko produktem ubocznym procesów zachodzących w tkankach człowieka, ale pomaga organizmowi oszczędzać wodę, gdy wydalana jest sól.

źródło:
Zobacz więcej