RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odpręża ciało i umysł. Pieczenie ciasta lepsze niż medytacja

Pieczenie wymaga od nas pełnej koncentracji (fot. Pixabay/Pexels)
Pieczenie wymaga od nas pełnej koncentracji (fot. Pixabay/Pexels)

Psychologowie z Bostonu stwierdzili, że pieczenie ciasta to naturalne lekarstwo na stres równie dobre, a nawet lepsze niż medytacja. Wszystko dzięki powtarzalnym ruchom, które odprężają ciało i umysł.

Kawałek dobrego ciasta często jest pocieszeniem w chwilach smutku, koi też stres. Nic więc dziwnego, że psychologowie z Uniwersytety w Bostonie przyjrzeli się procesowi pieczenia. Według nich praca w kuchni, zwłaszcza ta, podczas której powstają smakowite wypieki, to naturalne lekarstwo na stres.

Porównują ją do medytacji, a nawet twierdzą, że jest od niej lepsza. Dlaczego? W trakcie pieczenia ciasta koncentrujemy się na przepisie oraz wykonujemy serię ruchów, które odprężają ciało i umysł. Mieszanie składników, miksowanie, zanurzanie dłoni w miękkim cieście to bardzo prosty sposób na poprawę humoru.

Herbata z mikrofalówki zdrowsza od tej z czajnika

Naukowcy opracowali nowy sposób parzenia herbaty. Ma być on według nich o wiele zdrowszy niż ten tradycyjny. Przyda się do tego mikrofalówka.

zobacz więcej

– Wbrew pozorom pieczenie wymaga od nas pełnej koncentracji. Musimy skupić się na odmierzaniu składników oraz formowaniu ciasta. Dochodzi do tego przyjemny zapach i smak, które redukują stres, dając nam poczucie spełnienia – tłumaczy profesor Donna Pincus.

Jej zespół przekonuje także, że pieczenie jest również użytecznym narzędziem komunikowania się dla osób mających trudności z wyrażaniem uczuć w słowach. Nic w tym dziwnego, bo w wielu kulturach pożywienie jest wyrazem miłości. Szczególnie, gdy przygotowujemy je i jemy z kimś nam bliskim.

źródło:
Zobacz więcej