Michał Tusk przed komisją ds. Amber Gold jeszcze przed wakacjami

Michał Tusk ma stanąć przed komisją śledczą w czerwcu (fot. PAP/Marcin Obara)

Przed wakacjami komisja śledcza przesłucha Michała Tuska – syna Donalda Tuska – powiedział w czwartek wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold Marek Suski. Dodał, że także przed wakacjami mają zostać przesłuchani Marcin P. i jego żona Katarzyna P.

„Donald Tusk powinien zeznawać przed komisją śledczą ws. Amber Gold”

– Na spotkanie z Donaldem Tuskiem wybiorę się być może wtedy, kiedy będzie on świadkiem przed sejmową komisją śledczą w sprawie afery Amber Gold –...

zobacz więcej

Na początku marca komisja śledcza zdecydowała o przesłuchaniu Michała Tuska – syna Donalda Tuska. Suski był pytany w radiowej Jedynce, kiedy komisja śledcza przesłucha Michała Tuska. „Już niedługo. Przed wakacjami” – odpowiedział.

Według planów, ma on stanąć przed komisją śledczą w czerwcu i ma być to jedno z przesłuchań świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold. Michał Tusk, pracując w Porcie Lotniczym w Gdańsku, współpracował z należącą do Amber Gold spółką OLT Express.

Suski dopytywany, kiedy zostanie przesłuchany Donald Tusk, powiedział, że myśli, że „przed wakacjami nie”. – Zresztą nie wiadomo, czy będzie chciał się stawić. Nawet po wczorajszych przesłuchaniach, gdzie był w charakterze świadka, mówił, że jak nie będzie mu pasowało, to nie przyjedzie. Więc to przesłuchanie na pewno mu nie będzie pasowało przed komisją śledczą, chociaż deklarował, że się stawi – powiedział Suski.

Przed komisją, także przed wakacjami stanąć mają Marcin P. i jego żona Katarzyna P. – W tym wypadku to raczej komisja się pojawi tam, gdzie jest to możliwe, czyli w sądzie. Jest już wstępnie ustalony termin – też przed wakacjami – powiedział Suski. Dodał, że adwokat Marcina P. napisał do komisji pismo, w którym poinformował, że „jego klient jest gotów zeznawać”. 

Misiewicz: gazety napisały nieprawdę. Były rzecznik MON przed komisją PiS

– Gazety napisały nieprawdę, to jest naruszenie dóbr osobistych, trzeba zastanowić się nad krokami prawnymi - powiedział Bartłomiej Misiewicz w...

zobacz więcej

Schetyna „odsuwa” Tuska?

Suski pytany był także o środową wizytę Donalda Tuska w Warszawie i o powitanie b. premiera na dworcu Warszawa Centralna przez jego przeciwników i zwolenników. Zdaniem Suskiego to, że szef PO Grzegorz Schetyna nie przyszedł na dworzec, może oznaczać, że „odsuwa” on Tuska od polityki krajowej.

– Nie wiadomo, czy PO taką kandydaturę zgłosi, pod przywództwem Schetyny to nie jest wcale pewne. A start indywidualny na prezydenta nie jest rzeczą łatwą, jak na razie nikomu się to nie udało – powiedział Suski.

Misiewicz sympatyczny, ale nieskromny

Wiceprzewodniczący pytany był także o Bartłomieja Misiewicza, jednego z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza. Suski był wraz z Joachimem Brudzińskim i Mariuszem Kamińskim w komisji badającej sprawę Misiewicza, który zrezygnował w ubiegłym tygodniu z członkostwa w PiS.

– Na początku nic na to nie wskazywało, że tak będzie wyglądać rozwój tego młodego – skądinąd – w sumie sympatycznego człowieka. Ale w którymś momencie skromność gdzieś odpłynęła i utracił (...) zdolność do wykonywania publicznych zadań. Bo my uważamy, że jednak – co by nie mówić – to władza powinna przejawiać skromność. I to było podstawą głównie naszego zarzutu i takiej oceny surowej – powiedział Suski.

źródło:

Zobacz więcej