Polska będzie miała wodny park rozrywki. Jak to miejsce wypadnie na tle Europy?

Legoland w duńskim Billund (fot. Ben A. Pruchnie/Getty Images)

Powierzchnia inwestycji wyniesie aż 400 hektarów, a koszt to – bagatela – 150 mln zł. Mowa o największym parku wodnym w Europie Środkowo-Wschodniej, którego budowa właśnie ruszyła w podwarszawskim Mszczonowie. W Park of Poland znajdzie się m.in. 30 zjeżdżalni o łącznej długości 3,2 km, łaźnie termalne i baseny mineralne. A jak to miejsce wypadnie na tle innych parków rozrywki w Europie?

Podparyski Disneyland szykuje się na 25. urodziny

Disneyland pod Paryżem obchodzi w tym roku swoje 25. urodziny! Na zorganizowanej z tej okazji paradzie nie zabraknie kolorowych platform,...

zobacz więcej

W środę przedstawiciele inwestora uroczyście wbili pierwszą łopatę pod budowę parku wodnego, ale zapowiedzieli, że prace ruszą pełną parą dopiero 4 maja. Suntago Wodny Świat, będący częścią Park of Poland, ma zostać otwarty przed końcem 2018 roku. Powierzchnia całej inwestycji wyniesie 400 hektarów, z czego park wodny zajmie 20 hektarów. Obok powstanie 100-hektarowe jezioro.

Jak przekazał inwestor, Suntago Wodny Świat będzie największym parkiem wodnym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, a także największym zadaszonym parkiem wodnym w Europie. Czynny przez cały tydzień, będzie mógł przyjąć do 15 tys. osób dziennie. Inwestorzy spodziewają się miliona gości rocznie.

Disneyland najpopularniejszy

A jak polski park wypadnie na tle innych europejskich parków rozrywki? Najsłynniejszym i najchętniej odwiedzanym przez gości jest od lat podparyski Disneyland. Park, który założono w 1992 roku, znajduje się 30 km od francuskiej stolicy. Obecnie co roku miejsce to odwiedza kilkanaście milionów osób, a od otwarcia liczba ta przekroczyła 250 mln.

Park podzielony jest na pięć krain, a najbardziej znaną jest tzw. Main Street, czyli słynna amerykańska ulica miasteczka z początku XX wieku. To tam organizowane są popularne wśród gości parady z udziałem słynnych postaci ze świata Walta Disneya. Inne krainy to: Frontierland – świat Dzikiego Zachodu, Adventureland – kraina podróżników, Fantasyland – kraina fantazji i Discoveryland – futurystyczna kraina.

Chiński milioner ma zamiar pokonać Disneya. Otworzył wielki park rozrywki

Najbogatszy człowiek w Chinach rzucił wyzwanie Disneyowi i otworzył wielki park rozrywki. Ostrzega przy tym amerykański koncern, że nie uda mu się...

zobacz więcej

Jednym z najstarszych parków rozrywki w Europie jest, zajmujący ponad 720 tys. km kwadratowych, holenderski Efteling. Wybudowano go już w 1952 roku w Kaatsheuvel, niedaleko Tilburga. Postanowiono tam na świat baśni. Zwiedzających witają elfy i wróżki, a można się też przepłynąć Latającym Holendrem.

Innym parkiem rozrywki, znanym na kontynencie, jest niemiecki Europa-Park. Powstał już w 1975 roku w miejscowości Rust, 27 km na południowy zachód od Offenburga. To największy taki park w Niemczech.

Podzielony jest na kilka krain, pokazujących kulturę i tradycję różnych europejskich krajów, m.in. Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoch, Rosji czy Anglii. Dużą popularnością cieszą się tam słynne kolejki górskie Blue Fire i Silver Star. Można się też przepłynąć gondolą, albo zobaczyć pokazy tańca flamenco.

Apokaliptyczny park rozrywki już otwarty. Banksy stworzył Dismaland

Najsłynniejszy streetartowiec świata stworzył „Disneyland w krzywym zwierciadle”. Banksy nazwał swój park Dismaland (posępny park – red.). Na...

zobacz więcej

Bogatą historię ma park Tivoli Gardens w Kopenhadze. To jeden z dwóch najstarszych parków rozrywki na świecie (po Dyrehavsbakken w pobliskim Klampenborgu), otwarty już w 1843 roku. Jest to najczęściej odwiedzany park rozrywki w Skandynawii.

Od początku istnienia gości przyciągały tam karuzele, ogrody kwiatowe i restauracje. Jedną z największych atrakcji jest drewniana kolejka górska Rutsjebanen, zbudowana w 1914 roku. Dziś jest jedną z najdłużej działających na świecie. Goście lubią też Himmelskibet, czyli wybudowaną w 2006 roku najwyższą karuzelę świata. Mierzy 80 metrów i oferuje piękny widok na miasto.

Największym parkiem na południu Europy jest Port Aventura w Hiszpanii. Wesołe miasteczko zbudowano tam w pobliżu Salou, ok. 10 kilometrów od Tarragony. Miejsce to wyróżnia się drugim najwyższym rollercoasterem Europy, nazwanym Shambhala.

Wagonik wjeżdża tam aż na 77. metr instalacji, a spadając osiąga prędkość 134 km/godz. Dopiero kilkanaście dni temu kolejka została zdetronizowana przez położony tuż obok w tematycznym parku Ferrari rollercoaster Red Force. Ten mierzy 112 m.

Wśród najpopularniejszych parków nie można nie wymienić też kultowego dla wszystkich fanów klocków Legolandu położonego w duńskim Billund. Wszystko jest tam zbudowane z klocków Lego.

Park zajmuje powierzchnię 123 tys. metrów kwadratowych, a zobaczymy tam m.in. najsłynniejsze budowle świata - wykonane z klocków, czy nawet klockową kolejkę górską. W przyszłym roku Legoland skończy 50 lat.

źródło:
Zobacz więcej