Dlaczego dwa lwy zjadły 35 osób? Naukowcy po latach odkryli prawdę

Jeden z zabitych lwów ludojadów (fot. The Field Museum)

Aż 35 osób zabiły dwa lwy w kenijskim regionie Tsavo, zanim zastrzelił je brytyjski pułkownik. Wszystko miało miejsce pod koniec XIX wieku. Przed całe dekady naukowcy zastanawiali się, dlaczego dzikie zwierzęta przerzuciły się nagle na ludzkie mięso. Teraz udało się poznać prawdę. Wszystkiemu winne były... zęby – donosi magazyn „Science”.

Krokodyl zjadł piłkarza. Tragedia podczas treningu

Tragedia podczas treningu drużyny piłkarskiej Atletico Mineiro de Tete występującej w II lidze w Mozambiku. 19-letni zawodnik Estevao Alberto Gino...

zobacz więcej

Dwa lwy siały spustoszenie w Kenii przez dziewięć miesięcy w 1898 roku, zanim zostały zabite przez pułkownika Johna Pattersona z armii brytyjskiej.

Naukowcy są pewni

Dzikie koty z reguły zadowalają się mięsem innych zwierząt, m.in. bawołami, żyrafami, zebrami czy antylopami gnu. Ludzi atakują rzadko. Naukowcy przez długie lata debatowali więc, czemu te dwa przerzuciły się na ludzi i były tak konsekwentne w polowaniu na nich. Dwaj uczeni zbadali dokładnie sprawę i są niemal pewni, że powód był prozaiczny: chodziło o próchnicę zębów, przez co lwy zmuszone zostały jeść ludzkie szczątki.

Ich odkrycie może też tłumaczyć inne ataki dzikich kotów na ludzi.

Początkowo uczeni przypuszczali, że ataki na ludzi były spowodowane klęską głodu i suszy w Afryce. Lwy miały być głodne i zdesperowane, dlatego mając do wyboru pusty żołądek lub zjedzenie człowieka, wybierały to drugie.

Potem jednak uczeni postanowili sprawdzić uzębienie lwów, które przechowywane jest w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Zęby dwóch lwów z Kenii i trzeciego ludojada z Zambii porównano z zębami kotów, które nie atakowały ludzi. Okazało się, że zęby lwów ludojadów były podobne do zębów lwów z zoo, które jedzą bardziej miękkie pokarmy. Wszystkie mordercze koty cierpiały też na choroby zębów, przez co nie mogły jeść normalnego mięsa.

źródło:
Zobacz więcej